Новинавсі друкуватиДрукувати

Балога: Наступному Президенту треба буде створити нову якість влади, щоб не зруйнувати державу вщент
2010-01-20 12:20:00

Балога: Наступному Президенту треба буде створити нову якість влади, щоб не зруйнувати державу вщент

Єдиний Центр констатує, що вибори Президента України 17 січня відбулися згідно з визначеними чинним законодавством процедурами та за правилами демократичного суспільства. Виявлені порушення, переважно, були наслідком організаційних прорахунків і не мали критичного значення при встановленні здобутих кандидатами результатів. Таку офіційну оцінку партією перебігу і підсумків першого туру голосування сьогодні оприлюднив лідер політичної сили Віктор Балога.

Він відзначив, що з обранням Президента В.Ющенка за останні п’ять років це вже треті поспіль загальнодержавні вибори, які зарубіжні спостерігачі одностайно визнали законними, чесними та відкритими, а одержані результати – об’єктивними. Цей факт ще раз засвідчив існування реальної свободи і демократії в Україні та підтвердив необхідність зміцнення демократичної перспективи для нашої країни. Важливість цього набуває гострої актуальності через загалом низьку підтримку виборцями представників демократичного табору, які не змогли об’єднати свої зусилля на підтримку одного з них. Через це зберігається ймовірність перемоги на президентських виборах кандидата з дуже виразними ознаками авторитарності. Суспільство поки не одержало від претендентів на найвищу державну посаду однозначних і переконливих запевнень у непорушності демократичних принципів.  

 

Єдиний Центр вважає, що після першого туру президентських виборів головним завданням політичного порядку денного є досягнення якісних змін у владі. Мету цих зусиль партія вбачає у відверненні загрози нового поділу країни за виборчими симпатіями та прийнятті невідкладних рішень для запобігання економічному колапсу. Робочим інструментом мають стати широкі переговори між провідними політичними силами та кандидатами на посаду Президента, які вибороли лідируючі позиції.  

 

В.Балога розцінив публічну відмову кількох політиків із першої п’ятірки лідерів перегонів від переговорів із фіналістами кампанії як не державницьку та не далекоглядну позицію. «Якщо вони мали на увазі бартерний обмін голосів на посаду, то діалог на цю тему справді не має сенсу. У таких торгах однаково аморальні і той, хто пропонує, і той, хто бере. Мова ж має йти про створення такої комбінації у владі, за якої всі раціональні передвиборчі ініціативи кандидатів, які поступилися своїм суперникам, повинні бути втілені в інтересах суспільства та країни. Тому треба вгамувати гординю і сідати домовлятися. Лише за цієї умови толкові програмні обіцянки можуть бути виконані. Поки ж складається враження, що у розпорядників тринадцяти і семи відсотків голосів просто хочуть виманити підтримку, заплативши за неї супер-щедрими обіцянками».

 

Політик додав, що і самі фаворити уваги «кандидатів другого туру» не мають особливих підстав для непоступливості. Адже їхні політичні сили нині перебувають в ембріональному стані і навіть не мають досвіду місцевих виборів. «Посилене серцебиття та запаморочення від здобутих відсотків пройде, тим більше, що у декого фінішний показник щонайменше вдвічі нижчий від очікуваного. Проте виборці ніколи не пробачать того, що гра амбіцій і пихатість завадить інтересам країни». 

 

У цьому зв’язку лідер Єдиного Центру зауважив, що напруга президентської гонки та заспокійливий ефект новорічних святкувань дещо притупили гостроту глибоких економічних проблем у країні. Досі не ухвалено державний бюджет на цей рік, захищені статті фінансуються в ручному режимі і з великими труднощами, важкими гирями на економіці повисли оплата кабального газового контракту з Росією та обслуговування величезного зовнішнього боргу.

 

«По суті, наша держава зараз знаходиться в стані латентного дефолту. Звісно, нинішній уряд ніколи не визнає такої реальності, оскільки це автоматично обвалить шанси Прем’єр-міністра Ю.Тимошенко посісти посаду Президента. Однак і для того, щоб пожвавити економіку через прийняття невідкладних реанімаційних рішень, і для одержання фінансової допомоги ззовні потрібно досягти єдності у владі. Зволікання призведе до клінічної смерті вітчизняної економіки».

 

На переконання В.Балоги, новообраний Глава держави для реалізації завдань із оздоровлення економіки буде змушений спертися, насамперед, на парламент. Здатність вищого представницького органу приймати необхідні закони залежатиме від наявності та стійкості коаліції, яка зараз зовсім не демонструє цих якостей. Очевидною є необхідність пошуку нової конфігурації більшості у Верховній Раді на основі національних пріоритетів. Багато в чому успіх цих зусиль залежить від розуміння і зустрічних кроків політичних сил, які мають парламентське представництво.

 

Лідер єдиноцентристів провів аналогію з позицією Ради у 2007 році після Указу Президента про дострокові парламентські вибори, які стали можливими лише після досягнення згоди між основними політичними гравцями. Зараз, як наголосив В.Балога, також треба шукати єдності у Верховній Раді. Нова коаліція може бути сформована і без перевиборів, і ресурс для цього є. Наприклад, до кінця не врегульовано правовий статус тих депутатів, які не належать до жодної з фракцій, але мають всі конституційні повноваження. Свій вердикт із цього питання може винести Конституційний Суд, що створить додаткову підставу для створення неокоаліції.

 

«Однак якщо у новообраного Президента виникне спокуса «нагнути» депутатський корпус в обхід Основного Закону, у будь-який не правовий спосіб сформувати більшість – це марна затія. І така коаліція, і такий уряд, і такий Глава держави неминуче зазнають фіаско. Тоді вже постане питання не про вибори у Верховну Раду, а про дострокове обрання нового Президента», - підкреслив лідер Єдиного Центру.       

 

Останні новинивсі

Газета "Єдиний Центр"всі