Позиція партії друкуватиДрукувати

Конституційна реформа

2009-06-03 09:34:50

Тополов: Для припинення спроби конституційного перевороту в країні президент Ющенко має скласти повноваження

Домовленості між Партією регіонів і блоком Юлії Тимошенко про об'єднання в коаліцію для проведення змін у Конституцію становлять пряму і очевидну загрозу демократичній перспективі України. Таке переконання сьогодні висловив перший заступник Голови Єдиного Центру, народний депутат України Віктор Тополов, коментуючи наміри цих політичних сил переписати Основний Закон з метою перерозподілу влади на свою користь.

 

"Це ніщо інше, як неприхована спроба конституційного перевороту. Регіонали і БЮТ, по суті, хочуть зосередити всю повноту влади у руках двох людей - своїх лідерів. Найголовніше, що втілення такої комбінації позбавляє українців їхніх суверенних прав і свобод".

 

Насамперед, констатує Віктор Тополов, такий висновок випливає з планів закріпити в зміненій Конституції обрання Президента України у Верховній Раді. Це означає, що в кожного правоспроможного громадянина крадеться його виключне право самому обирати владу. Воно закріплене у статті 71 чинного Основного Закону, згідно з якою вибори до органів державної влади, у тому числі і Президента як Глави держави, є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права.

 

"Кожен виборець голосує особисто. Він особисто делегує свої повноваження і особисто відповідає перед Богом і своєю совістю за свій вибір. Але Партія регіонів і БЮТ вирішили, що три сотні їхніх депутатів цілком можуть замінити увесь український народ. Враховуючи, що нинішня Верховна Рада була сформована за закритими партійними списками, то обраний у такому парламенті Президент буде вдвічі нелегітимним".

 

Тополов відзначив, що розроблені конституційні зміни неприйнятні для громадянського суспільства та правової держави через те, що вони звужують існуючі на сьогодні права людини. Стаття 22 чинної Конституції чітко вказує, що будь-які зміни до законів не повинні обмежувати права і свободи. Бажання ПР і БЮТ обирати Президента у парламенті не просто утискає, а відбирає у громадянина право особисто формувати владу через свою участь у виборах. 

 

"Очевидно, що наміри перекроїти Основний Закон під інтереси двох політичних сил - ні що інше, як замах на узурпацію влади. Але лише народ є джерелом влади і нікому не дозволено бетонувати це джерело. Влада не може бути захоплена ні одноосібно, ні в політичному дуеті чи тріо. Конституційний Суд у жовтні 2005 року однозначно роз'яснив, що тільки народ, тільки змінами до Конституції і тільки через референдум встановлює, який лад має бути в його державі. Тобто жоден "пакт Януковича-Тимошенко" не може підмінити волю 46 мільйонів українців".

 

Проте, на думку Віктора Тополова, нині загроза неконституційного перегляду державного ладу постала на повний зріст. Заявлена Президентом Ющенком готовність апелювати до думки народу через оголошення референдуму не переконлива, оскільки не має дієвого механізму втілення. Водночас існують інші способи відвернути руйнівний для української демократії сценарій.

 

Один із них - складення Главою держави своїх повноважень, як тільки відбудеться перше голосування в парламенті щодо розроблених регіоналами і БЮТ конституційних змін. "Віктор Ющенко, напевно, добре розуміє, чим обернеться для нашої країни її поділ "на двох". Келійно обраний Президент, перенесені на кілька років парламентські вибори, ручний розподіл державних посад ляжуть могильною плитою на демократичному розвиткові країни. Щоб врятувати країну від такого майбутнього, чинний Президент має достроково скласти повноваження, оголосивши відповідну заяву з трибуни Верховної Ради. Після такого кроку чинна Конституція вимагає від парламенту призначити дострокові вибори Глави держави, які мають відбутися протягом 90 днів".

 

Віктор Тополов переконаний, що це - цілком реальний спосіб не допустити згортання демократичного розвитку України, узурпації влади в державі, зміни конституційного ладу. Звісно, такий сценарій стане випробуванням для діючого Президента, адже на кілька місяців скорочує термін його перебування при владі. "Напевно, рішучості Віктору Ющенку можуть додати його ж слова про Україну як найвищу цінність. Цілком імовірно, що вже невдовзі Президенту доведеться втілити свої запевнення на ділі", - сказав перший заступник Голови Єдиного Центру. 

Останні новинивсі

Газета "Єдиний Центр"всі

Останні публікаціївсі