Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Президент змінює відштовхувальну ногу?
2008-07-01 12:10:00

Президент змінює відштовхувальну ногу?

Інтерв'ю Голови Єдиного Центру І.Кріля тижневику "Дзеркало тижня".

- Ігоре Івановичу, наскільки реальними, на ваш погляд, є дострокові вибори і чи буде ваша партія брати в них участь? На який електорат ви розраховуєте?
- Нас часто запитують про те, скільки ми розраховуємо набрати на виборах. А ми говоримо, що це не є самоціллю нашого політичного процесу. Це - засіб для реалізації наших цілей. Ми збираємося працювати на державу...
Ми можемо брати участь у будь-яких виборах, які можуть розпочатися завтра. Юридично. Чи будуть дострокові вибори? Я не вірю. Сьогодні немає ні юридичних, ні політичних підстав для того, щоб такі вибори відбулися. Коли я кажу про відсутність політичних підстав, то маю на увазі, що вони нічого не змінять. Усе залишиться так, як є. Хтось набере більше, хтось менше, але виборча система така, що змінювати потрібно насамперед її. Якщо її змінити (що наразі нелегко), тоді можна було б проводити вибори. А якщо нічого не зміниться, то сенсу в їхньому проведенні немає, й ініціаторів не буде. Київські вибори довели, що не варто годити «виборчим» примхам.
- Якою ви бачите виборчу систему в Україні?
- Пропорційна система показала свою нежиттєздатність. Щойно в наше життя ввійшло таке слово, як «коаліція», у державі почалася плутанина в політиці. Країну лихоманить уже два роки. Тому, на наш погляд, на місцевому рівні потрібно вводити змішану систему. Тобто дати можливість окремим авторитетним особистостям ставати депутатами й впливати на процеси в районі, місті, області, не будучи членами партій, і водночас залишити можливість для партій формувати свої списки. Якщо в них такої можливості не буде, то партії не розвиватимуться. На рівні держави потрібно вибирати будь-який із численних варіантів відкритих списків. Це, з одного боку, наблизить політиків до людей (вони знатимуть, кого вибирають). З іншого, - ті, кого вони обирають, знатимуть, перед ким вони відповідають. От таку систему потрібно запроваджувати в Україні.
- Як ви ставитеся до імперативного мандату?
- Як до політичного закріпачення. Це повний анахронізм, який хочуть запровадити політичні сили, щоб прикрити свою безвідповідальність перед народом під час формування списків. За формування списків також треба відповідати. Не тоді, коли депутат голосує не так, як подобається лідерові, а коли формуються списки.
- Яка сума щомісячного фінансування вашої партії, і з яких джерел воно відбувається?
- Ми фінансуємося, як і інші політичні партії (так, я собі уявляю), за рахунок внесків наших членів. І всі фінансові питання, звіти, передбачені законодавством, надаватимемо публічно. Без запитань. Тоді, коли це буде необхідно.
- Членські внески фіксовані?
- Немає максимальної межі. Є мінімальна. І це ми хочемо закріпити на нашому з’їзді.
- Які регіони є для вашої партії точкою опори?
- Ми не робитимемо ставку на певні регіони. Працюватимемо по всій Україні.
- І все ж таки?
- Немає проблемних регіонів. Наступного тижня ми завершимо регіональні конференції. Вони проходять спокійно й успішно. Ми не можемо вирізнити якийсь один регіон ані в поганому, ані в хорошому сенсі.
- Хто з губернаторів уже приєднався до «Єдиного центру»?
- Тут запитання з підтекстом, тому я відповідатиму на нього за текстом. На сьогодні президія партії ухвалила рішення, що ніхто з голів обласних адміністрацій не може очолити в регіоні нашу політичну партію. Ми не можемо заперечувати вступ до партії будь-якої людини (для цього потрібні аргументи), і так само ми не можемо перешкоджати вступові до партії голів обласних адміністрацій. Скажу за фактом: масового вступу немає. На сьогодні можу конкретно вам назвати області, губернатори яких стали членами партії, - Житомирська, Хмельницька й Херсонська.
- Як щодо Київської?
- Ні. Губернатор Київської області не перебуває в політичному процесі, який називається «Єдиний центр». Вона є членом НУ, і навіть її головою.
- Відповідаючи на запитання в чаті про те, кому з російських політиків ви найбільше симпатизуєте, ви назвали Володимира Путіна. Чим він вам близький?
- Він патріот своєї держави.
- Патріотів багато…
- Мені подобається, що таку державу, як Росія, очолювала така людина, як Путін. Мені близький його тип.
- Тип управління?
- Людський… Вам це не подобається?
- Ну що ви…Це ваше право… Що таке Фонд розвитку громадянського суспільства, і якими будуть його зв’язки з «Єдиним центром»?
- Назва цієї організації говорить сама за себе. Я гадаю, вона буде дуже близька до «Єдиного центру» і через неї ми допомагатимемо громадським організаціям виконувати свої функції, об’єднуватимемо їх для вирішення тієї чи іншої проблеми.
- Якими мають бути відносини України з НАТО?
- Це один зі шляхів колективної безпеки. Нині звучать різні думки з приводу НАТО. Хтось навіть говорить про нейтральний статус. По-моєму, це нереально. Далі йде питання: щоб мати нормальну обороноздатність, її потрібно фінансувати. Необхідно вирішити, що нам вигідніше - робити це самим, забираючи ці кошти в народу, чи знайти «парасольку» колективної безпеки, яка зможе це нам забезпечити краще. В нас позиція однозначна - рішення з приводу будь-якої колективної «парасольки» безпеки має приймати український народ на референдумі. Щоб політики не ламали списи й не пожинали політичні дивіденди на ниві цього питання.
- Постійно критикуючи коаліцію, ви, однак, не залишаєте її лав. Чому?
- Неправильна думка, що коли депутат перебуває у якійсь фракції, коаліції, групі, яка об’єднує певну частину його колег, то він повинен говорити про свою групу тільки добре, а про іншу - тільки зле. Народний депутат - це людина, яка відповідає за свої вчинки. Замовчувати правду - безвідповідальна позиція. А в «Єдиному центрі» об’єдналися саме ті політики, які не бояться мати позицію і говорити правду. Якщо правда те, що Тендерна палата – злочинна для України і викачує з бюджету від восьми до десяти мільярдів гривень, – то хіба про це можна мовчати? Уряд Януковича можна критикувати? А своїх - ні? Тому ми не замовчуємо проблем. І наша позиція з часом підтверджується життям.
- То чому все ж таки ви не виходите з коаліції?
- А які в мене підстави? Якщо я кажу правду, то це не означає, що я проти коаліції. Я хочу, щоб вона була кращою. Якщо сьогодні ми замовчуватимемо правду, то завтра все одно настане час, і все таємне стане явним. Винними будуть ті, хто мовчав. Навіть у юриспруденції є таке - якщо ти знав про злочин, то мусив про нього заявити. Тут така ж сама ситуація. Не казати правди - означає обманювати людей.
- Василь Петьовка заявив, що вийти з парламентської кризи можна лише шляхом створення нової коаліції. З яких фракцій? Чи є в «НУ-НС» 37 депутатів (необхідна більшість), готових проголосувати за коаліцію з Партією регіонів?
- Я думаю, що коли сьогодні винести питання на фракцію, то 37 голосів «за» не буде. Але ситуація цілком може розвиватися таким чином, що кожен депутат фракції «Наша Україна», приймаючи своє рішення, може до такого рішення прийти. Я не виключаю такої можливості.
- Яка на сьогодні приблизна чисельність партії?
- У нас зараз іде процес становлення, наповнення людським потенціалом. Організаційно і юридично ми є політичною партією. А політично на сьогодні ще не зовсім набули потрібного потенціалу. Наступного тижня завершаться всі регіональні конференції, 12 липня відбудеться з’їзд, ми підіб’ємо перші підсумки цього процесу і тоді чітко скажемо, скільки нас, що це за люди і звідки до нас прийшли. Зараз цей процес перебуває у розвитку.
- Дуже часто проводять аналогії між вашою партією і такими політичними структурами, як «За єдину Україну», СДПУ(о), НДП…
- Я міг би коротко відповісти, що аналогії проводять ті, хто боїться «Єдиного центру». І вони придумують аналогії, яких немає, тому що їм хочеться сказати людям щось нехороше про нас.
- Вас називають блоком Ющенка…
- Ми - політична партія «Єдиний центр». Ми за президентсько-парламентську модель влади в Україні.
- Ви б не хотіли бачити почесним головою вашої партії Віктора Ющенка?
- У нас у статуті не передбачена така посада як почесний голова. Гадаю, більшість членів партії не вважатимуть за потрібне її запроваджувати.
- Чи можна вважати, що до ваших лав уже влилися НДП… Партія Кінаха…
- До наших лав сьогодні влилися представники майже 15 політичних партій.
- Яких?
- Дві, котрі ви назвали. Є представники політичних сил, що входять до БЮТу, наприклад «Батьківщини», «Нашої України», Партії регіонів, СПУ, УНП, «Пори», Народної партії, СХП. Є навіть комуністи. Дуже багато безпартійних.
- Чи ведете ви переговори з Леонідом Черновецьким?
- Ми не ведемо ні з ким жодних переговорів, ми просто працюємо з тими, хто звертається із заявами про прийом. І ми не об’єднуємося з жодними політичними партіями. Члени цих партій просто приймають рішення, пишуть заяви про вступ у «Єдиний центр», і наші політичні органи розглядають їх і проводять прийом.
- Хотіли б ви бачити в лавах вашої партії Черновецького?
- Гадаю, що говорити зараз публічно про те, кого б ми хотіли чи не хотіли бачити, особливо коли справа стосується людей такого калібру, як мер міста Києва, некоректно.
- Кармазіна?
- Знову ж таки, давайте так розставимо акценти: ви зараз називаєте відомих людей, які мають можливість прийняти рішення бути чи не бути в тій або іншій партії. Якщо вони до нас звернуться - ми тоді розглядатимемо це питання. А поки що вони не зверталися… Вважаю, що говорити про публічних людей, голів партій, керівників блоків у такому контексті некоректно стосовно них.
- А Олександра Волкова?
- Я ж вам відповів на це запитання.
- Кажуть, він вашій партії допомагає.
- Я про це не знаю, чесно кажучи. Це надумано.
- Мені не зовсім зрозуміло, що таке «єдиноцентризм»…
- Сьогодні людство не виробило ідеології, котра могла б дати усі відповіді на питання в Україні - дуже різноплановій і багатій як на потенціал, так і на проблеми держави. Тому ми дійшли висновку, що суспільству потрібно запропонувати щось нове. Хай і не класичне. Ми пропонуємо суспільству нову ідеологію - єдиноцентризм, суть якої, на нашу думку, можна викласти в кількох словах. Це ідеологія єднання, патріотизму, правди і прагматизму.
- Ну це не зовсім нове. І все ще незрозуміло, у чому конкретно полягає ідеологія. Крім того, в Ющенка вже було три «П»: «патріотизм», «порядність», «професіоналізм». З вашого набору чомусь випали «порядність» і «професіоналізм». Чому, до речі?
- Правда і патріотизм містять у собі й порядність, а прагматизм - професіоналізм. Ми так вважаємо.
- Це аж ніяк не синоніми…
- Правда і прагматизм країні сьогодні потрібніші.
- Багато говорять про відомого політика й харизматичного лідера для вашої партії…
- Шукають нам лідера…
- А ви шукаєте?
- Ні. Поки що. Ми до цього спокійно ставимося. Я вам скажу відверто, на чолі партії ми хотіли б бачити лідера, який зможе за собою вести, брати на себе відповідальність. Це - образ. На з’їзді буде обрано політичні органи, і буде дано відповідь на ці запитання. Сьогодні сказати, кого б ми хотіли бачити... Ну, можливо, кожен член партії має право про це думати. Усі нині ставлять собі це запитання. Не лише ті, хто перебуває за межами «Єдиного центру». І в нашій структурі думають над тим, як було б краще. Але мені здається, потрібно почекати до 12 липня. До цього часу буде видно, хто прийде (ми ж наразі не знаємо) чи плануватиме напередодні цієї дати вступити до «Єдиного центру». Тоді стане зрозуміло, хто з них найбільше відповідає категорії лідера. Тоді буде дано відповідь на це запитання.
- Називають кандидатури Балоги, Яценюка, Богатирьової, Безсмертного…
- Так кажуть…Це дуже приємно, до речі, що говорять про те, хто має бути лідером нашої партії. Це свідчить, що ми не такий уже безперспективний проект, як також говорять.
- Наскільки ви хотіли б бачити цих людей на провідних ролях у вашій партії?
- Я б хотів бачити всіх тих людей, яких ви назвали. Без будь-яких проблем. Вважаю, що це потенційно сильні, нормальні особистості, і вони б до цього процесу привнесли дуже багато.
- Яценюк відмовився очолити вашу партію?
- Я з ним особисто про це не розмовляв. Тому сказати, що він відмовився, не можу.
- Чи буває дим без вогню?
- У політиці дим часто пускають самі політики. Я не бачу нині підстав казати про те, що хтось відмовився, а хтось ні.
- Ви взагалі не розмовляли з ним?
- Я вже сказав - ні. Це - правда.
- Плануєте?
- Ні. Я думаю, що про «Єдиний центр» знає дуже багато людей в Україні, і кожен має до нього якесь своє певне ставлення, а також можливість і право самостійно прийняти рішення. Ніхто нікого ніде не примушує. Нехай приймають рішення.
- А якщо в лавах вашої партії до 12 липня не з’явиться досить яскравої особистості, готової взяти на себе роль лідера? Строго кажучи, чи так уже він важливий для вас?
- А, можливо, він у нас уже є…
- А Кириленка хотіли б бачити в себе в партії?
- Я? Ні.
- Якою буде система управління в партії?
- Вона буде побудована таким чином, щоб у партії був порядок. Щоб була демократія, і будь-яка людина, перебуваючи в цьому процесі, почувалася людиною, з одного боку. І з іншого - рішення, які приймаються органами партії як на центральному, так і регіональних, територіальному рівнях, мають виконуватися. А для того, щоб вони виконувалися, має бути чіткий контроль, щоб ніхто не дозволяв собі не виконувати того чи іншого рішення... А це ми точно забезпечимо.

Алла КОТЛЯР "Дзеркало тижня"

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі