Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Кріль: На місці Ющенка міг би бути будь-хто інший, і було би те саме
2009-05-08 17:53:00

Кріль: На місці Ющенка міг би бути будь-хто інший, і було би те саме

Після березневих виборів до Тернопільської обласної ради, на яких «Єдиний центр» здобув другий після ВО «Свобода» результат, залишивши далеко позаду і «Нашу Україну», й БЮТ, про політичне новотворення Банкової й особисто Віктора Балоги заговорили різне.


Мовляв, от воно, використання адмінресурсу у чистому вигляді! Бо як за партію, про яку ніхто нічого не знає, може проголосувати 14% виборців? Отож, тільки можливостями всемогутнього (поки що) Віктора Івановича й безпрецедентним нахабством його соратників можна пояснити те, що відбулося в Тернополі!..

 

Проте в «Єдиному центрі" на все це не зважали, і 3 травня  «Єдиний центр» знову переміг у трьох із чотирьох виборах міських голів, зокрема у Лисичанську (Луганська область), Перечині (Закарпатська область), Герці (Чернівецька), та у семи виборах сільських голів – починаючи, ясна річ, із Закарпаття і закінчуючи Дніпропетровщиною. Самі «єдиноцентристи» пояснюють свої результати з погано приховуваним пафосом: мовляв, працюємо з людьми, от і маємо!.. В «ЄЦ» не приховують, що мають великі плани щодо парламентських і місцевих виборів, тому й «орють» електоральну цілину саме в цьому напрямку.

 

Проте і президентські вибори «Єдиний центр» не збирається ігнорувати - щоправда, говорять там про це поки що доволі туманно: мовляв, ще не вирішили чи самим іти, чи когось підтримувати, і кого ще не вирішили теж... Така позиція, з одного боку, зрозуміла, а з іншого – дуже й дуже дивна, зважаючи, що повелитель «Єдиного центру»  - Віктор Балога - сидить у самісінькому серці Банкової, поряд з чинним Президентом, який уже заявив про наміри балотуватися вдруге...

 

Про це «Главред» говорив із партійним лідером «Єдиного центру» Ігорем Крілем, який довгий час працював на керівних посадах у ТОВ «Барва» в Закарпатті, засновником якої є Віктор іванович Балога.   

       

Ігоре Івановичу, чи готовий «Єдиний Центр», що за певної ситуації він може дуже швидко втратити можливості, які має зараз? Назвемо їх умовно адмінресурсом - впливом на представників місцевого самоуправління і місцеві адміністрації... Адже, щоб там ви не казали, «Єдиний Центр» частково можна вважати партією влади – чи й не частково...

 

Знаєте, якщо уявити собі владу як 100%  то те, що ви сказали про нас як про партію влади – це от стільки (показує долонями маленький відрізок – ред.), всього-навсього! Тому що на виборах сільських, селищних та міських голів 3 травня ми відчули, що таке адмінресурс, який діє проти нас – на всіх рівнях!

 

А чим ви самі пояснюєте таку дивовижу – що кандидати, яких підтримував Єдиний Центр, перемогли у містах Луганської, Закарпатської, Чернівецької та інших областей? Бо розмови про об’єнання України – це, звичайно, добре, але насправді все не так гарно й романтично, правда ж?

 

Просто треба бути чесними, бути людьми й робити щось добре на цій землі!

 

Хочеться вірити... А хто від «Єдиного Центру» перемагає, наприклад, у Лисичанську? Що це за людина, яка якимось чином переконала цих нещасних людей депресивного регіону голосувати за неї?       

 

Я із нашим кандидатом в міські голови поки спілкувався тільки по телефону – це колишній мер Лисичанська Валерій Бондаренко. Це спокійна, виважена й порядна людина, яка завжди робила роботу і найменше займалася політикою.

 

Десь рік тому в «Єдиний Центр» масово почали записуватися представники місцевого самоуправління, губернатори. Саме це й називають, до речі, адмінресурсом, яким володіє «Єдиний Центр»...

 

Нам його приписують набагато більшою мірою, ніж він є насправді. Чому це робиться? Тому що так модно й вигідно говорити нашим опонентам, які насправді володіють незрівнянно більшим адмінресурсом, ніж «Єдиний Центр»...

 

Стосовно процесу, про який ви сказали і я це підтверджую: коли «Єдиний Центр» тільки почав створюватися, деякі сприйняли це як якусь нову владну вертикаль. Я маю на увазі багатьох кон’юнктурних політиків, які подумали що тут вони пригріються, або нагріються…

 

А хіба неправда, що було негласне розпорядження: губернаторам – зазвичай, членам «Нашої України» - по можливості утриматися від переходу в Єдиний Центр, але щоб принаймні перші заступники були у цій партії і займалися розбудовою партії?    

 

Скажу так: це навіть не неправда, це абсурд! Такого не було! У нас на президії було рішення й воно залишається в силі: керівники місцевої влади не повинні очолювати області партійні організації... Вони повинні працювати у владі й не відволікатися від цієї роботи, якої дуже багато.

 

А за що вигнали з «Єдиного Центру» дніпропетровського губернатора Віктора Бондаря? За його заяви про безперспективність партії, у яку він вступив рік тому?

 

Це є «кон’юнктура», яка колись кудись йшла, зараз зупинилася й хоче в інше місце... Така ситуація з людьми, які думають сьогодні, як би попасти під крило іншої політичної сили чи іншого політичного вождя. Такі люди «Єдиному Центру» не потрібні!

 

Звідки у вас гроші на партію, до речі?

 

Оце також феномен, щоб ви розуміли! Фінансування партії сьогодні проводять члени партії! Зараз прийнято рішення про те, що це має набути масового характеру – дуже потужного! Кожен, хто є в партії, має платити внески. Сьогодні платять не всі, тому що рішення ще не було прийняте, але з липня місяця поквартально кожен член партії буде платити суму, яку вважає за необхідну. Мінімально – одна гривня на місяць, але хто може більше, той платитиме більше. Це потрібно для того, щоб політичний процес не був залежним від якоїсь людини чи групи людей, щоб цей процес був чистим... Коли буде достатня кількість самодостатніх людей, які можуть виділити зі свого бюджету невелику суму грошей в бюджет партії, в яку повірили, то, повірте, ці гроші збиратимуться дуже легко. Сьогодні таких людей є багато, але ще не настільки, щоб це носило масовий характер, це правда...


Чинний Президент Віктор Ющенко зараз, можна сказати, опинився на самоті  - біля нього, в усякому разі декларовано, залишився тільки Балога. Чи означають ці ваші слова про вождів і лідерів, що це стосується і Ющенка?

 

Мої слова означають лише одне – українській політиці потрібно змінити філософію -  перейти від вождізму до сильних політичних команд.

 

Сьогодні «Єдиний Центр» - це єдина політична команда, яка по всій Україні має свою структуру. Чому ми виграли на виборах в Тернопільській області? Тому що ми поставили чітке завдання і пустили туди три групи, які їздили і перевіряли роботу. Ми кожен день зранку знали, кому «по голові надавати» за те, що не виконано! Заставили наших кандидатів йти в село до людей - і вони пішли і набрали свої проценти! От тим ми й відрізняємося: у нас немає вождів, але у нас є команда.

 

Все-таки ви обійшли питання про Ющенка... Це схоже на образу, оскільки він сказав, що у нього єдина партія – «Наша Україна»... І, схоже, його надія на об’єднавчі процеси «Нашої України» і «Єдиного Центру» не справдиться із-за ставлення до цієї ідеї більшості «нашоукраїнців»... У цій ситуації ви пропрезидентська партія чи ні?

 

По-перше, я не сумніваюся в тому, що жоден член «Єдиного центру» не сприймає ці слова за образу.

 

Перш за все, ми є політичною партією, яка виступає за єдиний центр прийняття рішень в державі, який нестиме відповідальність за порядок, якщо він його зможе навести. Таким центром може бути тільки Президент, оскільки його обирає вся Україна. В парламенті будь-яку посаду можна купити – дуже дешево, я вам скажу як народний депутат. А тут важче набагато: люди голосують і обирають, і легітимність Президента – найвища. Тому ми завжди підтримуватимемо Президента, якого обере народ і якщо він не буде проводити політику,  шкідливу для держави.

 

Ви готові підтримати, у випадку чого, наприклад, Юлію Володимирівну чи Віктора Федоровича?

 

Ще раз кажу - ми будемо підтримувати Президента, який буде працювати на користь держави. Ми зобов’язані це робити як державницька політична сила. Сьогодні Президентом є Віктор Андрійович. В тій ситуації, в тому бардаку, коли за Конституцією немає єдиного центру прийняття рішень і відповідальності, на місці Ющенка міг би бути будь-хто інший, і було би те саме.

 

Оскільки Віктор Андрійович говорить, що піде 25 жовтня на вибори тільки, якщо будуть одночасні парламентські вибори, то всякі язики говорять, що він одночасно балотуватиметься в Президенти і в парламент... Все-таки яка ймовірність, що може бути блок «Наша Україна» і «Єдиний Центр», і очолить список Віктор Ющенко?

 

Поки я можу сказати свою точку зору тільки як людина. Як політик, як голова «Єдиного Центру», я не мав би говорити про це, до рішення партії. Сьогодні не можна говорити ні про який блок - немає виборів.

 

Але я сьогодні можу сказати одне: я знаю настрої в регіональних організаціях, я спілкуюсь з нашим активом... Люди хочуть йти на вибори самостійно, хочуть доводити, що ми є самодостатньою політичною силою. І 90% чи навіть 99,9%, що саме таке рішення найшвидше прийме з’їзд.

 

Як ви гадаєте, яка ймовірність проведення дострокових парламентських виборів? Оскільки, наприклад, тому ж Вікторові Івановичу все-таки бажано було б мати депутатський мандат...

 

Не в мандатах справа… Ми хочемо, щоб була змінена модель влади, де би було зрозуміло, хто відповідає за ситуацію в країні. Ми хочемо, щоб була змінена модель виборів. Люди повинні знати за кого вони голосують. І ми хочемо, щоб на основі зміненої моделі виборів пройшло перезавантаження всієї політичної еліти - і на центральному, і на місцевому рівнях. Оцього ми хочемо! Нам не потрібно виборів заради виборів!..

 

Як ви збираєтеся добиватися зміни правил гри? Наскільки я розумію, ви виступаєте за президентську республіку, як і Президент Віктор Ющенко. Як ви собі уявляєте конституційну реформу - через референдум, бо ж 300 голосів аж ніяк не буде?

 

Прийде час...

 

До виборів?

 

Бажано було б провести одночасно з виборами... Десь за місяць до голосування по виборах Президента і парламенту...

 

Чи може у фракції НУНС знайтися 37 чоловік, які вийдуть з коаліції й спричинять до її розвалу?

 

Все може бути. Більшості реально немає, а це буде юридичним кінцем.

 

Останні чутки про зустрічі БЮТ та Партії регіонів за участю Медведчука з приводу створення нової коаліції знову сколихнули політичну громадськість і знову очікується, що от-от щось таки відбудеться...

 

Вони зустрічаються постійно - як правило, ночами...

 

Можливий союз БЮТ і ПР? Ви якось прораховували всі ці речі і свої плани? Будете приєднуватися до них чи підете в опозицію?

 

Ми можемо по будь-яких проблемах мати різну точку зору, але особисто моє тверде переконання: з Медведчуком і Тимошенко неможливо знайти нічого, що дасть користь Україні.

 

А з Януковичем і, можливо, з якимись групами у ПР - з Ахметовим, Льовочкіним, наприклад?

 

З усіма іншими можна сідати і домовлятись. І  БЮТ – не виключення! Там достатньо нормальних, тверезомислячих і прагматичних людей. Їх постійно мучить те, що відбувається, і вони бачать, що йдуть в нікуди. Я знаю тих людей і в БЮТ і в інших парламентських фракціях.
 

 

Оксана Козак «Главред»

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі