Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Оробець:
2009-08-11 14:21:00

Оробець: "Сьогодні пільги - інтелектуальна милість держави"

Цьогорічна вступна кампанія до вишів стала рекордною з кількості абітурієнтів-пільговиків. Вони окупували найпрестижніші факультети, забравши шанс у відмінників незалежного зовнішнього оцінювання вчитися за бюджтений кошт. Що робити з пільгами і чому треба змінювати всю систему - агенству УНІАН розповіла член Президії Єдиного Центру Леся Оробець.

 

– Пані Лесю, Ви одна з тих фахівців, хто не лише підтримує, а й наполягає на скасуванні всіх пільг для абітурієнтів. Чому?

– Вступні пільги глибоко суперечать не лише Конституції, а й цілям освітньої реформи. Який сенс встановлювати кращих за навчальними вміннями та знаннями, якщо бюджетні місця в провідних вузах ледь не на 100% заповнюються пільговиками? Де в цьому логіка, законність і справедливість? Яким чином держава виграє від того, що за низкою стратегічних спеціальностей (міжнародні відносини, право, журналістика, економіка) перші курси тотально формуються з абітурієнтів, що набрали «задовільні» 124 бали?

Однак Міносвіти не може скасувати соціальні пільги, установлені законом. Для цього потрібне рішення Верховної Ради.

– Біда в тому, що переважна більшість пільговиків захищена на рівні законодавства. У тому числі, й зовсім недавніми актами нинішньої парламентської більшості. Усупереч Основному Закону. Адже стаття 24 Конституції недвозначно гарантує рівність громадян незалежно від «соціального походження, майнового стану та місця проживання», а стаття 53 захищає їхнє право на конкурсне здобуття безоплатної вищої освіти. Ще більша біда у так званій «сорочій» соціальній стратегії нашого уряду: цьому дала і цьому дала, а тому не дала… Треба сподобатися шахтарям – вступні пільги отримують діти загиблих на шахті ім. Засядька, трапилася повінь у Закарпатті – і там постраждалим надається право вступу без конкурсу. А що робити решті? Чим решта гірша? Чому вступник, що набрав 400 балів із 400, не має права на вищу освіту за вибором?

Наскільки зараз реально провести процедуру внесення відповідних змін у законодавство України, що дало би змогу скасувати пільги?

– Важко, але можливо. Скасування будь-якої пільги важко сприймається людьми. Особливо тими, хто нею користується. Втішає те, що громадськість уже визнала шкоду від вступних пільг. Наразі їх дружно пропонують скасувати і батьки вступників, і ректори, і шкільництво. Не менше є ресурсів і в парламенті. Але за двох умов: з одного боку, збереження гарантій державної підтримки дітей-сиріт, шахтарів, інвалідів та «чорнобильців» у здобутті вищої освіти; з другого – концептуального перегляду змісту та формату такої допомоги. Держава не має права всупереч Конституції обдаровувати будь-кого інтелектуальною милостинею за рахунок решти вступників, як це робиться зараз. Для цього є соціальні стипендії, квотування місць у гуртожитках, пільгові кредити тощо.

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі