Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Розенфельд: Держава повинна приділяти медицині ту увагу, на яку вона заслуговує
2008-08-12 16:08:00

Розенфельд: Держава повинна приділяти медицині ту увагу, на яку вона заслуговує

Санітарні наслідки стихійного лиха можна побороти чистою водою, боротьба з наркоманією буде результативною, тільки коли вийде на перше місце у державі, а медстрахування в Україні таки запрацює - ці та інші теми обговорив під час чат-інтерв'ю на ГАРТі академік АМН України, член Ради Єдиного Центру Леонід Розенфельд.

11-08-08 17:27:38__sergiy_vasylenko: Доброго дня! Наскільки серйозними, на Вашу думку, будуть епідеміологічні наслідки повіні? Чи великою є загроза поширення на постраждалих територіях інфекцій, захворювань?

Доброго дня всім учасникам чат-інтерв'ю. Я намагатимуся повною мірою відповісти на всі ваші питання.

По-перше, дякую за питання. Воно своєчасне і дуже важливе. Епідеміологічні наслідки, безумовно, будуть серйозними. Те, що відбувається: забруднення води, продуктів харчування, ґрунту, розмивання небезпечних місць, наприклад, складів хімічних речовин - все це несе велику загрозу в найближчий час. Я, так само як і Ви, користуюся загальнодоступною інформацією, а не спеціальною. І знаю, що проводяться різні заходи. На мій погляд, я б усі сили кинув на водопостачання. Кожна родина на цих територіях повинна одержати достатню кількість чистої питної води. Це необов'язково дорога вода в скляних пляшках. Це просто гарантована чистота води для кожної родини. Сьогодні кожен колодязь у регіоні повені - джерело небезпеки. Думаю, що спалах епідемії майже неминучий. І це буде найближчим часом - від двох тижнів до двох місяців, залежно від виду захворювання. Ще раз підкреслюю: будівництво будинків, мостів і так далі важливе, але основні кошти повинні бути кинуті, у першу чергу, на забезпечення питною водою. Звичайно, це не тільки вода, це всі види сангігзахисту, але чиста вода - у першу чергу.

11-08-08 17:28:29__lili: В Україні нещодавно з'явився проект "Телемедицина". Як Ви вважаєте, чи дійсно лікар зможе допомогти людині в такий спосіб?(бачачи хворого тільки на екрані телевізора) чи відомі Вам подібні випадки допомоги, можливо, в інших країнах?

По-перше, "Телемедицина" - це не недавній проект. У будь-якому разі, цьому проекту або його варіантам уже більше 10 років. Може, саме "Телемедицина" з'явилася недавно, але по суті, це відомий вид медичної технології. Не лікар зможе допомогти людині, як Ви пишете. З моєї точки зору, телемедицина - це консультативна допомога фахівця високого рівня своїм колегам, котрі або не володіють спеціальними знаннями з якогось вузького питання, або не мають тієї чи іншої методики або апаратури. На мій погляд, це більше консультативна допомога. Наприклад, можна аналізувати дані різних видів досліджень, таких, як магнітно-резонансна томограма, електрокардіограма і т.д. Телемедицина в такому сенсі має місце й в інших країнах.

11-08-08 17:28:48__sergiy_vasylenko: Ви, наскільки мені відомо, були супротивником різкої заборони трамадолу. Чому? На Вашу думку, як слід було вирішувати "трамадолову" проблему? Як узагалі можна боротися з наркоманією в Україні?

Я ніколи не був "супротивником різкої заборони трамадолу". Просто за допомогою Секретаріату Президента ми довели до відома керівництва держави те жахливе положення, що склалося в Україні з безконтрольним поширенням трамадола. Я контактував з тими молодими людьми, котрі прийшли до Секретаріату до Президента країни з розповіддю про свої лиха, про те, як трамадол поширюється в школах, про загибель від передозування їхніх товаришів і т.д. Ми довели до відома Президента країни це становище, і реакція була миттєвою та енергійною. Але, на жаль, ті, хто наживаються на трамадолі, до сьогоднішнього дня чинять опір цим рішенням Президента й уряду. Боротьбу з наркоманією в Україні потрібно зробити головною або, у крайньому випадку, одною з головних дій уряду й суспільства. Треба не боятися застосовувати до наркоділків найсуворіші міри. Як до вбивць, як до найнебезпечніших злочинців.

08-08 17:30:04__sergiy_vasylenko: Наскільки безпечні медикаменти, які продаються в наших аптеках? Чи достатньо держава контролює виробництво й продаж генериків? Чи багато в наших аптеках підробок?

Спасибі, Сергію Василенко, за це питання. Для мене останнім часом воно стало одним з найважливіших. Я би тільки поставив його трохи інакше: чи корисні ці медикаменти, чи ефективні? Виробництво, реєстрація й продаж лікарських засобів (не тільки генериків, але й брендових) контролюється зовсім недостатньо. Потрібні термінові заходи для кожного із цих розділів з виправлення існуючого положення. Треба позбуватися від "кришувания" у цій найважливішій для людини сфері. Треба забрати із цієї сфери людей, що скомпрометували себе й продовжують завдавати шкоди.

Підробок у нас багато. Мені важко назвати Вам відсотки, але Ви, як й інші громадяни, ризикуєте при покупці лікарських засобів одержати безкорисну, а надто й шкідливу продукцію. Або ми впораємося із цією безумовною небезпекою для здоров'я всього населення, або населення буде жертвою ділків на всіх зазначених мною етапах. Ми не маємо часу на очікування. Рада Національної Безпеки й Оборони вже взялася за цю проблему. І це дуже правильно, оскільки сьогоднішнє положення є погрозою для національної безпеки країни. Я б тільки додав до цього часто немотивоване завищення вартості ліків.

11-08-08 17:42:48__Politik: Пане Леоніде, питання щодо вакцинації дітей: чи буде створено орган, що відповідатиме за цей дуже важливий напрямок роботи?

Чому тільки дітей? Вакцинація необхідна, і це нормальна й обов'язкова процедура для всього населення й у всіх країнах. Потрібно тільки проводити вакцинацію грамотно, чесно, з дотриманням всіх правил. Тому що вакцинація - це не байдужа дія для організму, і медики зобов'язані зробити все, щоб від вакцинації була тільки користь, і уникати можливих ускладнень, часом дуже небезпечних. Ніякий орган не потрібно створювати. Цим зобов'язані займатися спеціальні служби, уже наявні в складі МОЗ. Потрібно тільки, щоб у цю роботу не втручалися, як це має місце в цей час, політизовані непрофесіонали.

11-08-08 18:28:34__Igor_Tkach: Леоніде Георгійовичу, Ви тепер член партії "Єдиний Центр". Чи були Ви в політиці до цього часу й чому тепер обрали саме Єдиний Центр?

Шановний Ігоре Ткач, Ви не перший задаєте мені це питання. Напевно, воно природне для людини мого віку й положення. Я ніколи не був членом жодної партії, якщо не брати до уваги піонерів і трохи комсомолу. Але, по-моєму, це було в усіх. Чому ЄЦ? Хіба Ви, Ігоре, не бачите, як всі наявні партії дотепер нічого або дуже мало зробили конкретних позитивних дій? У всякому разі, я так бачу. По-моєму, потрібні нові люди, нові ідеї. Ці люди повинні бути енергійні, патріотичні, прагматичні. І таких я побачив у організації ЄЦ. Мій стаж в ЄЦ невеликий, але я жодного разу не пошкодував про своє рішення. Мені легко в спілкуванні як з керівництвом партії, так і з іншими колегами. На мою думку, ЄЦ - це здорова ініціатива. Мені просто смішно бачити й чути, як затурбувалися так називані "великі партії". Якщо ЄЦ, як вони говорять і пишуть, - це "технологічна й надумана ідея", то навіщо їм так хвилюватися? Займалися б краще своїми рейтингами. А ми потихеньку будемо займатися справою.

08-08 09:22:04__dbabenko: Чи необхідно переформатувати ринок лікарських засобів?

Переформатувати, як Ви пишете, потрібно не тільки ринок лікарських препаратів. У корінної переробки потребують всі розділи цього складного процесу. Однією із най хворобливіших секторів, із тих, що потребують корінних змін,  є система реєстрації лікарських засобів. Тут, на мій погляд, перебуває основна негативна область цієї дуже важливої проблеми. На жаль, не все піддається логічній і мотивованій дії. Дуже багато залежить від волі й бажання вищих організацій. На жаль, має місце й пряме "кришування" цього ганебного положення.

12-08-08 09:46:41__aleks: Був час, коли до нашої країни приїжджали лікуватись із-за кордону. Чи лікуються іноземці в нашій країні зараз?

Так, дійсно, Бог не обділив нашу країну найвищого класу фахівцями в різних розділах медицини. До них і приїжджали лікуватися. Я маю на увазі в Україну, сюди приїжджали із усього СРСР і з-за кордону. Незважаючи на те положення, у яке була поставлена медицина в останні роки, цей найвищий професійний рівень у значній мірі зберігся. Іноземці приїжджають і зараз, але, звичайно, у менших кількостях. Їх буде набагато більше, якщо держава буде приділяти медицині ту увага, яку вона заслуговує.

12-08-08 09:53:43__mishel: Пане Леоніде, якою є на, Вашу думку, перспектива впровадження обов’язкового медичного страхування в Україні? Дякую.

Медичне страхування - це дуже важливий і в той же час складний процес. Нам нікуди не дітися від обов'язкового медичного страхування. Питання в тім, наскільки швидко, грамотно й безболісно для населення воно буде впроваджуватися. Але на відміну від багатьох інших розділів і новацій, у напрямку медичного страхування в мене оптимістичні припущення. Зараз цим питанням почали займатися високого класу професіонали. Це досвідчені й освічені люди. Сподіваюся, що в них це вийде.

12-08-08 10:12:35__mishel: Пане Леоніде, в Україні останнім часом масово реалізовують БАДи через мережу сіткового маркетингу. Інколи реалізатори цієї продукції подають їх як лікувальні засоби, навіть розробляють на їхній основі комплекси лікування від різноманітних хвороб. Чи вважаєте Ви за доцільне на державному рівні регламентувати розповсюдження БАДів лише через аптечні мережі? Дякую.

Мішель, Ви підняли дуже важливе питання. БАДи - це просто лихо нашої країни. Ви праві, їх продають і як лікувальні засоби, і як харчові добавки, залежно від того, що вигідно виробникові, зовсім не враховуючи інтересів споживача. Регламентувати поширення БАДів необхідно. Потрібно ввести відповідальність за визначення БАДів як лікувальних засобів, якщо такі є, і тоді їх реєструвати в загальновстановленому порядку як лікарський препарат. А якщо це смакова або колірна добавка до їжі, то так і треба писати й продавати їх у загальній системі. Тільки необхідний твердий контроль за визначенням, що це за БАД. Зараз цей контроль відсутній. І в реалізації БАДів існує абсолютний хаос. Це неприпустимо.

12-08-08 09:20:21_koshevoy: Як нам подолати ситуацію з оплатою праці медпрацівників? Адже не дивно, що сьогодні вони отримують мало, що у свою чергу породжує ряд речей, не сумісних з практикою лікаря.

Ваше питання я чую стільки, скільки працюю в медицині, а це дуже багато років. І стільки ж років воно не вирішується. Дуже багато бід у медицині через це. Ми випускаємо значно більше лікарів з наших вузів, ніж потрібно країні. І одночасно констатуємо недостачу лікарів з дуже багатьох спеціальностей та в багатьох регіонах. Я часто буваю на колегіях Міністерства охорони здоров’я, і на кожній колегії чую виступи керівників наших профспілок на цю тему. Декілька років тому я прочитав оголошення, що в Києві набирають двірників за 2000 грн. на місяць. Я дуже зрадів за двірників, але подумав, як це оголошення буде читати дільничний лікар, зарплата якого не перевищує 800 грн. Звичайно, є фанати, віддані своєї спеціальності, вони й безкоштовно будуть ходити по дільниці. Але основна маса - це люди, яким потрібно нормально харчуватися, одягатися, утримувати родину. І вони будуть кидати медицину доти, поки це знущання над медиками (інакше не назвеш) не припиниться. І не потрібно дивуватися: Ах, у нас відтік  за рубіж! Платіть по-людськи, і люди будуть приїжджати з-за кордону. І вся проблема.

Шановні читачі, я перший раз у житті виступав у чат-інтерв’ю. Не знаю, як вам, а мені це сподобалося. До речі, і тут відповідь на одне з ваших питань – чому я у Єдиному Центрі. От тому.

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі