Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Віктор Балога: Місцева виборча кампанія перетворилася на масове вербування до лав Партії регіонів
2010-11-02 10:09:00

Віктор Балога: Місцева виборча кампанія перетворилася на масове вербування до лав Партії регіонів

Лідер Єдиного Центру Віктор Балога у коментарі виданню "Дзеркало тижня" дав оцінку проходженню місцевої виборчої кампанії та розповів, чого очікує партія від дня голосування та процесу підрахунку голосів.

— Вперше до місцевих виборів прикута така велика суспільна увага. Вперше за мандати депутатів і мерів ведеться така запекла боротьба. Вперше змагання за ради стали ареною непримиренної битви на межі, по один бік якої — рух країни до політичного монополізму, а по другий — можливість зберегти демократію бодай у попередньому вигляді, який більш-менш можна вважати класичним.

Судячи з фронтових зведень, якими насправді є численні повідомлення від учасників виборчого процесу та матеріали ЗМІ, у країні відбуваються не місцеві вибори, а вибори Партії регіонів і до Партії регіонів. Складається непорушне враження, що правляча політична корпорація усвідомлено і цілеспрямовано перетворила виборчу кампанію на масове вербування у свої ряди. Там, де не вдалося затягнути людей силоміць (натиснувши, принизивши, залякавши — важко домогтися навіть видимості щирого почуття), пішли на порушення закону, усунення конкурентів і відкрите свавілля.

Всі правила пристойності відкинуто як непотріб. Аналогії з Мукачеве-2004 напрошуються самі собою. На тлі масових зловживань і безлімітного адмінресурсу №1 у бюлетені, здобутий ПР у нічних сутичках у ТВК, сприймається як легкий анекдот. Запевненнями у чесних виборах влада «їздить по вухах» легковірних європейців, які навряд чи будуть надто заглиблюватися в аналіз того, як порушення в окремому окрузі переносяться на масштаб усієї країни. Не вірю у здатність владної команди адекватно оцінити причини свого провалу тесту на демократію.

Повернулася несвобода вибору. Суперництво на цих виборах дуже і дуже специфічне. Напевно, лише з часом (хоча й не надто довго) стане очевидною політична мімікрія кількох партій. У декого відкриється подвійне дно. А хтось просто вкотре підтвердить репутацію холодного циніка.

Водночас є й позитивний бік. Ті сотні тисяч вдумливих людей, котрі здатні тверезо оцінювати події, зроблять висновки щодо світоглядних уявлень влади і способів їх втілення. Тому ціннісність права, демократії та свобод зросте. Може, комусь видамся безпідставним оптимістом, але думаю, що значна частина людей зробить широкий крок уперед від просто суспільства до суспільства громадянського.

Принаймні у третині областей взагалі немає засобів контролю над тим, як проголосоване співвідноситиметься з підрахованим, а отже — офіційно визнаним. І якщо на Сході виборець ще може допустити, що захмарний результат партії влади став наслідком земляцької ейфорії, то в Центрі і на Заході імовірно оголошена перемога (чи високий результат у командному заліку) провладного консорціуму викличе протест. Ні, він не конче одразу вихлюпнеться на вулиці. Але, безперечно, кривда залишить карб. Накладена на невдоволення економічними проблемами і падінням рівня життя — реформи ж і далі лише в поемах авторів із Банкової і Грушевського, — ця кривда посилить потенційну енергію антивладної хвилі. Вона може виникнути раптово, як зненацька з’являються хвилі-вбивці на гладкій поверхні океану, що вмить топлять велетенські і розкішні лайнери разом із їх багатими і пихатими пасажирами.
 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі