Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Не можете платити кредит, просіть про відстрочення
2008-12-24 16:33:00

Не можете платити кредит, просіть про відстрочення

Відстрочення платежу за кредитом – цілком розумний компроміс між тимчасово неплатоспроможним позичальником і банком. Він влаштовує обидві сторони – банк не втрачає клієнта, який все ж може повернути борг, а той у свою чергу позбавляється зайвих витрат у вигляді пені та штрафів. Утім, закон і угода в такому випадку на боці комерційної установи. Іти на поступки – лише право банку, а не його обов’язок. Тож до банківських співробітників треба іти домовлятися, озброївшись вагомими причинами та їх документальним підтвердженням.

Економічна криза – не форс-мажор
Законодавство чітко не встановлює обов’язок для однієї чи іншої сторони поступатися своїми вимогами, обумовленими в договорах. Зокрема, це стосується і кредитних угод.
Однак чимало банків у таких випадках ідуть на зустріч клієнтам і надають можливість скористатися так званими кредитними канікулами.  Звісно, інформацію про це банки не особливо афішують і вирішують усе в індивідуальному порядку. Таких випадків уже чимало, але вони не рекламуються. У принципі, це єдиний спосіб відстрочити платежі за кредитом. Звісно, є передбачені законом форс-мажорні обставини, але попри економічні складнощі, у нас немає природних катаклізмів. Сама ж криза не є форс-мажорним аргументом.
Свою фінансову ситуацію можна мотивувати втратою роботи, погіршенням стану власного здоров’я чи непередбачуваним і витратним лікуванням когось із близьких. Але будь-які обставини не зобов’язують банк поступатися якимись фінансовими вимогами. Це не є обов’язком, це право банку. Тож вихід один – іти до банку і домовлятися. Фінансові питання захищені кредитною угодою і законодавством, а позичальник просить надати умови чи пільги, які ні договором, ні актами цивільного законодавства не передбачені. Тому домовлятися треба індивідуально, використовуючи право свободи договорів, що дозволяє обумовлювати в угодах будь-які права і обов’язки, які не суперечать законам.
Без нахабства, бо правда на боці банку
У переговорах із банком слід одразу будувати свою позицію так, що гроші, передбачені на сплату процентів і кредиту, негайно потрібні для вирішення інших несподіваних нагальних проблем.
Банк дійсно може піти назустріч клієнту і, щоб не втратити платоспроможного клієнта, знизити відсоткову ставку чи надати кредитні канікули. Так вигідніше комерційній установі, адже в іншому випадку їй доведеться витрачатися на повернення боргу через суди чи наймаючи колекторську компанію. Та й не відомо – чи вдасться у повному обсязі повернути борг. Не варто поводитися нахабно і вимагати якихось пільг чи відстрочок, адже правда на боці банку. Так само, як у питанні збільшення відсоткової ставки – на боці позичальника.
Шукати відстрочку можна і у кредитному договорі. Але такі пошуки можуть бути марними, якщо у договорі такі пільги не обумовлювалися. У банках найчастіше такі умови в угодах не передбачуються. Хоча інколи комерційні установи вчиняють хитріше. У кредитній угоді про пільги нічого не пишуть, але таку можливість передбачають у так званих правилах користування кредитом, що розроблені у кожному банку. Щоб позичальник не розслаблявся. Ці правила у різних банках називаються по-різному, але вони є, і зміст їх дуже схожий.
За канікули доведеться платити пізніше
Суть кредитних канікул полягає у відстроченні виплати «тіла» кредиту. У деяких банках канікули обмежуються трьома місяцями. Утім, відсотки за користування кредитом платити все одно доведеться. Деякі комерційні установи практикують перенесення відстрочених платежів на інші етапи оплати. Наприклад, після кредитних канікул вам доведеться платити кредит на кілька місяців довше, ніж обумовлено в кредитній угоді. Утім, за таких умов банкіри можуть збільшити час кредитних канікул. Їх термін обумовлюється в індивідуальному порядку.
У банку, аби ваша ситуація не була такою складною, можуть запропонувати розтягнути вам термін кредитування. Зрозуміло, що позичену суму розіб’ють на більшу кількість виплат, а значить до каси банку щомісячно можна буде приносити меншу суму. Якщо ви позичали, приміром, 8 тисяч доларів на два роки, за умовами кредиту мали б сплачувати близько 330 доларів плюс відсотки. Коли ж термін кредиту продовжити до трьох років, обов’язкова щомісячна виплата банку зменшиться майже до 220 доларів – без урахування відсотків. Щоправда, триваліше користування кредитом означає й більшу плату за користування ним. І все ж така ситуація може бути цілком прийнятним компромісом між банком і позичальником. Деякі банки ідуть назустріч клієнтам семимильними кроками і пропонують, окрім канікул, ще й списання пені та штрафних санкцій, нарахованих за прострочені платежі. Але знову-таки, це не система, а індивідуальні рішення. Звісно, підкріплені документами – лікарняними чи довідкою про те, що заробітна плата була затримана тощо.
У будь-якому випадку, не приховуйте свою нездатність стовідсотково платити за кредитом. У цьому не зацікавлений і сам банк. Збільшувати через кожного такого клієнта обсяг резервування (гарантії під ваш неповернений кредит), означає скорочувати собі вільні гроші. Працівники банку зазвичай ідуть назустріч чесним клієнтам і сприяють прийняттю компромісного рішення.

 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі