Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Житлова субсидія: ще один спосіб зекономити
2008-12-24 16:42:00

Житлова субсидія: ще один спосіб зекономити

Звільнення та скорочення зарплат, безперечно, відіб\'ються на загальних економічних показниках та обсягах валюти на рахунках НБУ. Але передусім це відчує майже кожний українець на власній кишені. Нині чи не найбільша стаття витрат сімейних бюджетів – комунальні послуги. Формально у незаможних українців є право скористатися допомогою держави – отримати субсидію на послуги ЖЕКів. Та за статистикою, вони не так часто користуються цією можливістю. Одна з причин – декому, хто опинився у скрутному становищі через нестабільну роботу своїх підприємств, у субсидії відмовляють.

Популярність субсидій невелика
За даними Держкомстату, із січня по листопад цього року за субсидіями на відшкодування комунальних витрат щомісячно зверталися близько 100 тисяч сімей. За підрахунками фахівців, це більше як у півтора разу менше, ніж попереднього року. Переважно у 73% випадків за субсидією зверталися мешканці міст. Середній розмір допомоги збільшився – до 98 гривень. В Івано-Франківській, Луганській, Донецькій областях найвищий середній рівень такої допомоги –119-202 гривні, найнижчий – 37-55 гривень - у Миколаївській, Закарпатській областях та АР Крим.
Держава цьогоріч витратила на субсидіювання “комуналки” майже 60 мільйонів гривень – удвічі менше, ніж 2007-го. Якщо додати субсидіювання витрат на купівлю скрапленого газу, вугілля та інших видів побутового палива, виходить 188 мільйонів гривень. Та й ця статистика, імовірно, зазнає коректив, адже в умовах економічної кризи до відділів соціального захисту звернуться більше громадян.
Держава допомагає півроку
Отримати субсидію можна, якщо платіжка за житлово-комунальні послуги з’їдає 15-20% середньомісячного сукупного доходу родини. Наприклад, сукупний дохід сім’ї – 750 гривень. Середня плата за житлово-комунальні послуги для двокімнатної квартири – 250 гривень. 20% від 750 гривень – 150 гривень, і це та сума, яку сім’ї обов’язково доведеться сплатити. А субсидія – різниця між платою за послуги ЖКГ (250 гривень) і обов’язковим відсотком платежу (150 гривень), тобто 100 гривень, які щомісяця додаватиме держава. Субсидія призначається у безготівковій формі і перераховується на особистий рахунок платника до організацій, які надають житлово-комунальні послуги.
Для призначення субсидії враховується тільки кількість осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку). У тому числі враховуються особи, призвані на строкову військову службу. Кількість осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення для призначення субсидії.
Для малозабезпечених родин, у яких є діти чи інвалідами першої або другої групи, розмір плати за комуналку майже завжди встановлюється у розмірі 15% середньомісячного сукупного доходу.
Допомога призначається на півроку або на опалювальний період. Пенсіонерам оформляють субсидію на рік. Однак вони повинні регулярно інформувати відділ субсидій про зміни в доходах і складі сім’ї.
За два автомобілі субсидії не дадуть
Цілком законно у відділі соціального забезпечення претенденту на субсидію відмовлять, якщо родина має додаткове житло чи більше одного автомобіля. Не варто розраховувати на допомогу, якщо житло придбане менше одного року тому та якщо серед зареєстрованих працездатних мешканців є такі, хто не працює, не навчається і не стоїть на обліку у центрі зайнятості. Якщо ви здаєте комусь своє житло, про субсидію й заїкатися не варто.
Утім, у відділах соцзахисту обіцяють розібратися в кожній ситуації індивідуально. Тож субсидія може бути призначена як виняток після рішення комісії із спірних питань. Але тоді треба бути готовим до обстеження матеріально-побутових умов родини.
Як стверджують фахівці, проблемою, з якою найчастіше стикаються при оформленні субсидії, стає підтвердження доходів. З такою проблемою зіштовхнуться, зокрема, ті працівники підприємств, котрі опинилися сьогодні у вимушених неоплачуваних відпустках або переведені на скорочений графік роботи. Вони навряд чи отримають субсидію. Тож очевидно, що у нинішній ситуації назріла потреба внести зміни до порядку призначення субсидій, аби позбутися такої несправедливості й уникнути масових неплатежів.
 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі