Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Рука Кремля
2008-09-15 10:56:00

Рука Кремля

Член фракції НУ—НС, лідер партії «Єдиний Центр» Ігор Кріль вважає, що БЮТ із Партією регіонів об’єднаються в коаліцію навіть усупереч власним інтересам

Чому депутати з Нашої України вирішили вийти з коаліції?
— Ми не могли погодитися з тим, що БЮТ, об’єднавшись із Партією регіонів, проголосував за законопроекти, які всупереч Конституції змінюють конфігурацію влади в Україні. Крім того, відповідно до коаліційної угоди партнери, тобто НУ — НС і БЮТ, мають домовлятися щодо всіх законів, які виносяться на голосування. Прикрилися гарною ширмою для виборців — законами про вугілля та бюджет — і проводять антиукраїнську політику. В такій ситуації Наша Україна не мала права залишатися в коаліції. Ви є свідками того, скільки разів Тимошенко працювала проти своїх партнерів у демократичній коаліції. Скільки разів ми її попереджали, що БЮТ діє всупереч угоді.
Віктор Ющенко також називає політику Кабміну антиукраїнською. Але ж вона швидше антипрезидентська?
— У нас є підстави вважати, що уряд, домовившись із Партією регіонів, яка завжди була проросійською, проводить антиукраїнську політику. З одного боку, БЮТ, який декларував західну орієнтацію, а з іншого — уряд, очолюваний Тимошенко, приймали рішення про енергетичну безпеку на догоду Кремля. Зокрема, провалили домовленість президента про видобуток газу в Лівії, скасували тендер на розробку газових родовищ на Чорноморському шельфі. Зробили все, щоб не позбавити країну залежності від монопольного постачальника — Газпрому. Згадаймо також і лобіювання урядом реверсу нафтопроводу Одеса — Броди, чого публічно зажадав Володимир Путін.
Яку роль відіграв Секретаріат президента у виході депутатів з коаліції та формуванні Єдиного Центру?
— У виході депутатів із коаліції — жодної. Зважаючи на вчинки БЮТ, нічого робити і не треба було. Зрада БЮТ консолідувала Нашу Україну. Що ж до Єдиного Центру можу сказати ось що: він утворився тому, що нечітка позиція Нашої України призводила до незрозумілих кроків з боку останньої. Коли ми побачили, що ситуація довгий час жодним чином не змінюється, у нас виник певний спротив і ми вирішили зайняти окрему позицію. А щодо участі в цьому Секретаріату, то це вигадки наших опонентів.
Яким, на вашу думку, буде подальший розвиток подій?
— За законом коаліція може бути поновлена протягом 10 днів. Якщо БЮТ виступить проти своїх попередніх голосувань, Наша Україна повернеться до коаліції. Це єдина наша умова, і вона є природною. Але навряд чи в БЮТ на це підуть: свій вибір вони вже зробили. Логіка дій Тимошенко проста: вона мала колись остаточно розірвати стосунки з Ющенком і зробити це скандально. Йти на вибори, залишаючись союзником Ющенка, для неї нелогічно. Що буде з коаліцією? Я впевнений, що існуватиме коаліція ПР, БЮТ і КПУ.
Які є підстави для формування такої коаліції? Адже в цих партій протилежні ідеологічні платформи. Навряд чи напередодні президентських виборів вони ризикуватимуть голосами своїх виборців.
— Але вони вже зблокувалися. Це правда. Нехай БЮТ визнає це і підпише коаліційну угоду з ПР та КПУ. Тоді все приховане стане явним, зрада стане зрадою. Крім того, вважаю, що вони можуть піти на такий крок, адже в них спільний центр прийняття рішення — Кремль. Саме це може звести антагоністичні політичні сили. Навіть всупереч власним інтересам перед президентськими виборами.
Якщо такої коаліції не буде, президент розпустить ВР чи все ж таки погодиться на роботу ситуативної більшості в парламенті?
— Ситуативна більшість суперечить Конституції, і не думаю, що Ющенко на це піде. Якщо коаліцію не створять, будуть нові вибори. Це, звісно, невигідно для країни, але потрібно для визначеності в політиці. Адже невизначеність дозволяє будь-який дерибан посад і коштів. Але для того, щоб ці вибори щось змінили, необхідно змінити їхні правила. Наприклад, увести відкриті списки, щоб люди голосували за конкретних людей у своєму окрузі.

 

Наталія ГУЗЕНКО "Контракти"

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі