Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Кріль: Дуже шкода, що НСНУ так довго терпів зраду БЮТ
2008-09-23 15:10:00

Кріль: Дуже шкода, що НСНУ так довго терпів зраду БЮТ

Про створення коаліції між БЮТ і Партією регіонів та про можливість дострокових парламентських виборів розповів в програмі «Від першої особи» на радіо «Ера» лідер Єдиного Центру Ігор Кріль.

Сергій Сулим: Сьогодні наш гість Ігор Кріль, народний депутат від блоку НУНС, лідер партії Єдиний Центр.
Отже, зараз триває нова коаліціада. Аналітики вказують, що між БЮТ і ПР тривають переговори, ці переговори дуже складні, тому що сторони не довіряють одна одній, ще залишається ймовірним відновлення коаліції між БЮТ і НУНС із залученням блоку Литвина. НУНС виставляє умови, представники БЮТ заявляють, що вони не виставляють ультиматумів. Зокрема віце-спікер Микола Томенко заявив, що БЮТ відкритий до створення коаліції з НУНС та блоком Литвина, але це повинна бути коаліція не ультиматумів. Томенко звернув увагу на те, що найголовнішими цілями, що зафіксовані в цих програмних принципах, є необхідність якнайшвидшого вступу до НАТО, засудження політики Росії та усіляка підтримка Грузії.
Отже, почнемо з цієї проблеми. Пане Ігоре, чи ймовірним ще є сценарій відновлення коаліції за участю блоку Володимира Литвина?
Ігор Кріль: Чесно кажучи, все те, що ви щойно сказали, що говорять політики, все це гра, це, скажімо так, створюється така певна ширма, за якою йдуть конкретні переговори, фактично вони вже завершуються. Просто політичним силам, які, скажімо так, зараз роблять не те, що говорили своїм виборцям, коли йшли на вибори, їм вигідно, щоб процес створення нової коаліції БЮТ і ПР був відтягнутий в часі, і в певний період часу, коли наступить момент невідворотності прийняття рішення, воно буде прийнято публічно. Не публічно було прийнято давно, фактично де-факто ця коаліція була створена ще 2 вересня, коли БЮТ і ПР почали голосувати синхронно, БЮТ без погодження зі своїми партнерами по коаліції НУ робив це, і хоча НУ пропонувала зупинити це голосування, сісти за стіл і вияснити, що дійсно відбувається, але тоді вже все було зрозуміло. Просто потрібно було показати вигляд, що щось відбувається по-іншому…
Сергій Сулим: Тобто ні за яких умов ви вважаєте повернення в коаліцію НУНС, навіть за участі блоку Литвина, неможливе?
Ігор Кріль: БЮТ це не потрібно, БЮТ тільки на камери говорить, що така коаліція потрібна і її потрібно відновити, а реальні кроки робляться такі, що унеможливлюють навіть ведення переговорів, що зараз і відбувається.
Сергій Сулим: Ну, ви мабуть в курсі, що у всякому разі це, можливо, чутки, але вони підтверджені фактично, очевидно є настрої серед бютівців такі, що не хочуть люди йти в коаліцію з ПР.
Ігор Кріль: Безумовно. Безумовно у фракції БЮТ є багато депутатів, які розуміють, що їм завтра потрібно буде приїхати до дому, потрібно буде прийти до людей і щось їм говорити. Я був минулого тижня на Львівщині, і коли спілкувався з тими людьми, які голосували за БЮТ, я бачив розпач. Відповідним чином питання до тих депутатів, які є в блоці БЮТ, ще більше будуть, тому вони, звичайно, проти такої коаліції. Ну, можливо, не знаю, наскільки вони це роблять щиро, але у всякому разі на словах вони деколи це говорять, особливо в розмовах, коли між собою спілкуються колеги-депутати. Це є, це правда.
Сергій Сулим: У всякому разі відомо, що блок НУНС вже заявив, що передав інформацію про свої програмні принципи для створення коаліції і представникам БЮТ, і представникам блоку Литвина. Все ж таки переговори йдуть? Єдиний Центр бере участь в якихось переговорах з блоком Литвина і БЮТ?
Ігор Кріль: Єдиний Центр є частиною блоку НУНС і окремо ми ніяких переговорів не ведемо і не можемо вести. А те, що сьогодні зробив В’ячеслав Кириленко, це він відповів на ті численні публічні заяви, особливо БЮТ, про те, що ми б хотіли такі переговори, треба було б провести. Він сказав: є бажання – от вам пакет наших принципів, давайте будемо обговорювати. На сьогоднішній день переговорів ніяких немає, і цей крок Кириленко фактично був зроблений для того, щоб довести, що цих переговорів немає.
Сергій Сулим: Тобто 2 чи 3 жовтня, чи трішки пізніше, з вашої точки зору, буде підписано коаліційну угоду між БЮТ і ПР і крапка?
Ігор Кріль: Взагалі ця вистава буде розіграватися наступним чином: буде ще багато публічних дискусій, будуть політики виступати і говорити про те, що потрібна демократична коаліція у форматі трьох, треба сідати за переговори. Взагалі багато бютівців на камери говорять одне, а реально інше. Але коли дійде до апогею і, скажімо, за день до терміну розпуску парламенту вони продемонструють, скажімо, таку… ну, варіантів же інших немає, потрібно просто спасати країну і робити так, щоб коаліція була.
Сергій Сулим: Зрозуміло. От ви говорили, що офіційному оформленню коаліції БЮТ і ПР на даний момент заважає боротьба за власні повноваження, і каменем спотикання стали суперечності в розподілі урядових портфелів. Це посилання на вас: «ПР претендує на Мінтранс, тоді як БЮТ готовий їм віддати лише «Укрзалізницю». Крім того, регіонали претендують на посаду керівника Мінпаливенерго Юрія Бойка». Звідки у вас така інформація? От якщо ми запросимо когось з лідерів БЮТ і попросимо відповісти, прокоментувати оцю заяву, він скаже, що все це суцільний наклеп. 
Ігор Кріль: Перш за все, офіційному оформленню коаліції БЮТ і ПР заважають більше не якісь проблеми в переговорах, а заважають виборці, які рік тому слухали все те, що говорив особливо БЮТ, особливо Юлія Тимошенко про ПР. Ми дуже багато чули різних заяв, включаючи заяву про НЛО, яке має забрати пам’ять в неї, щоб вона пішла на співпрацю з ПР; включаючи звернення до виборців, які хочуть голосувати за ПР, де вона говорила наступне: ви спочатку підіть у церкву зніміть порчу, а потім подумайте, за кого вам треба голосувати; включаючи вже теперішні заяви, вже в червні-місяці, коли вона будувала Ейфелеву башту з тих купюр, які вкрав уряд Януковича, ми це дуже добре пам’ятаємо, і запитувала, скільки разів ще треба приводити Януковича до влади, щоб він у кінці кінців наївся.
Все це забулося, цього нема, але це заважає офіційному оформленню коаліції БЮТ і ПР. Вони цей процес відтягують. Звичайно,  зараз йдуть певні утряски, розподіл посад, я б більше назвав «дерібан посад». Ті посади, які найбільш грошові, які можуть принести цим політичним силам найбільші дивіденди в перспективі. Це як раз і є Мінпаливенерго і Мінтранс.
Звідки в мене ця інформація? Ну, я вам можу сказати, що це від колег, які, знову ж таки і в БЮТ, і в ПР цю інформацію мають. Звичайно, я не був присутній на цих переговорах і не можу сказати, що я це чув від тих людей, які проводять переговори, але ця інформація підтверджена тими людьми, які дійсно мають її в достатній мірі і мають підстави про це говорити.
Сергій Сулим: Ви сказали, що виборці, з якими ви спілкувались, представники народу, які підтримують БЮТ, дуже знервовані і дуже хвилюються з приводу цієї можливої коаліції…
Ігор Кріль: Підтримували БЮТ на минулих виборах.
Сергій Сулим: Ну, от в принципі ця ваша заява дещо перекликається із заявою Віктора Балоги про зради Тимошенко, це буквально сьогоднішня заява. Там він кілька їх нарахував, можливо, ми всі коментувати не будемо, але от зрадою Балога назвав голосування. «Залишається не спростованим факт постійного голосування фракцій БЮТ, ПР і КПУ щодо законопроектів, які не належать до пріоритетів розвитку суспільства і країни, за те відкривають шлях до перерозподілу влади на користь двох політичних сил. Це зрада номер один», – сказав Віктор Балога.
Як я розумію, ви фактично поділяєте його точку зору і це говорите. Ви кажете, що «виборці БЮТ чекали зовсім не законів, які перетворюють кабмін на орган влади з безмежними повноваженнями, звільненим від будь-якого контролю». От чи не здається вам, коли ви так говорите, що ви фактично розписуєтесь за український народ, за бютівських  виборців? Так, цілком ймовірно, що є люди розчаровані, але от, наприклад, теле-опитування, якщо ви звернули увагу, там дуже багато людей підтримують коаліцію ПР і БЮТ.
Ігор Кріль: Ну, давайте про теле-опитування не будемо говорити, оскільки вони…
Сергій Сулим: Ну, звичайно вони…
Ігор Кріль: Це, якщо потрібно оформити будь-яке теле-опитування, ми знаємо, як це робиться.
Сергій Сулим: Ну, звичайно, це не факт, але…
Ігор Кріль: Я мав можливість спілкуватися з людьми, скажімо, у Волинській області, в місті Коваль, де понад 70% на минулих виборах проголосувало за БЮТ. Я був у залі, де було понад 300 чоловік. Це люди, які прийшли почути людину, яка фактично оці заяви робить, які ви зачитували, почути з перших вуст і почути ситуацію.
Ми спілкувались понад дві години. Спочатку була дуже важка дискусія, звичайно, питань було багато, тому що людина, яка вчора підділася популізму, піддалась тому, що її обманули, вона сьогодні переживає і запитує сама себе, чому так зробила,  шукає для себе виправдання і шукає можливість пояснення цього. Цим людям важко. Я, коли для них звертався, казав: ви не переживайте, в кінці кінців ви були щирі тоді, коли ви голосували, ви поступали так, як вважали за необхідне, і не ваша вина в тому, що вас обманювали. Тому вам переживати не потрібно, вам сьогодні треба дивитися, слухати і думати, що відбувається, тому що політики будуть говорити різне, в тому числі і я. Але треба шукати середину ту, за яку завтра кожен з нас буде нести відповідальність. Я не говорю про політиків, я говорю про громадян України, коли вони будуть йти на чергові… брати черговий раз бюлетені і голосувати.
Сергій Сулим: Зрадою номер два стало одностайне голосування фракції БЮТ разом з ПР за законопроект щодо імпічменту президента – це Віктор Балога так сказав. «У цьому випадку тимошенківці виступили вправними асистентами комуністів, які давно проголосили своєю головною метою скасування інституту глави держави». У нас президент це найвища посада в державі, це слуга народу, і він не має бути безгрішним і має нести відповідальність.  От в мене запитання: що ж тут поганого, що вдосконалили механізм імпічменту, яка тут зрада? Власне, президент наступний буде ще. 
Ігор Кріль: Тут питання, напевно, більше всього в підтексті цієї поведінки представників цих фракцій, які фактично з 2 вересня, умовно кажучи, змовилися. Ну невже сьогодні пришвидшення процедури імпічменту президенту є найбільш нагальною потребою в нашій країні? Про це мова йде, чому вони це роблять. Це їм потрібно, тому що вони мають далекосяжні плани і завтра вони будуть щось робити, маючи на увазі, що завтра їм треба буде робити, напевно, щось з імпічментом президенту, їм потрібно було цю процедуру пришвидшити. Це саме і показує те, що відбувається насправді.
Я б хотів трошки вернутися до зради номер один, тому що я про неї майже не сказав, і там є декілька законопроектів…
Сергій Сулим: Про мову?
Ігор Кріль: Ні, ви говорили про ті законопроекти, які змінюють модель влади в Україні. Давайте візьмемо один з них, не будемо багато говорити, тому що там практично в кожному є те саме. Закон про СБУ. Давайте розглянемо посаду президента і не будемо прив’язувати цю посаду до конкретного прізвища. Як правило, в Україні за президента України на виборах голосують від 15 до 20 мільйонів громадян, за конкретного президента, і це найбільш легітимізована посадова особа в державі, це людина, яка має найбільший мандат від людей. І якщо говорити про національну безпеку, що є дуже важливою сферою діяльності держави, то скажіть мені, чи не ця людина має впливати на процеси і забезпечувати нацбезпеку?  Чому БЮТ і ПР змінюють закон таким чином, щоб фактично на призначення керівників СБУ в областях більший вплив мав керівник комітету нацбезпеки і оборони, тобто людина, яку, якщо зараз запитати наших слухачів, щоб вони назвали прізвище, вони можливо це прізвище і не назвуть, бо не будуть знати, хто це такий…
Сергій Сулим: Я розумію: ви говорите про баланс гілок влади, ви говорите про систему національної безпеки…
Ігор Кріль: Я говорю про людей, які голосували…
Сергій Сулим: Так, я просто тут питання ставив трошки про інше: я говорив про те, що розписуються за український народ, коли говорять, що це є викривленням волі народу. А так, звичайно, тут є закиди, і я абсолютно згоден, що дійсно до тих законів, які прийняли у Верховній Раді останнім часом, може бути багато претензій, наприклад, щодо їхньої неконституційності. До речі, наприклад, сам пан Лаврінович, який був у нас, теж визнавав, що є там проблеми.
А от ви сказали про імпічмент. Ви сказали, що є тут така складова, але все ж таки, ну, дійсно… політичний аспект – від нього ж нікуди не подінешся…
Ігор Кріль: Нікуди.
Сергій Сулим: А от, наприклад, можемо пригадати Анатолія Гриценка, депутата з блоку НУНС все ж таки, він входить фактично в один блок з вами,  він теж говорить про… правда, він підтримує фактично ідею про те, щоб підсилювати президентську владу, але теж говорить, що вихід з нинішньої політичної ситуації, складної такої,  це спосіб – як спосіб такий називає – створення механізму імпічменту президенту, щоб можна було простою більшістю в 226 голосів без будь-яких ТСК оголошувати референдум про недовіру президенту. Ну, правда так і про недовіру Верховній Раді має право президент. От як ви ставитесь до такої ініціативи?  
Ігор Кріль: Я взагалі не розумію, що хочуть політики, які збираються державу вкидати в проведення референдуму раз в три-чотири місяці, щоб ми таки мали чим займатися… ну, політикою крім всього. Тому я такі ідеї не підтримую. Президента обирає народ, і якщо до президента є питання в людей, тобто якщо людина порушила закон – президент, – тоді до нього має бути застосована процедура імпічменту, а не оголошення на референдумі довіри-недовіри. В такій ситуації, якщо ми будемо проводити кожні півроку референдум, а це фактично вибори президента, то далеко ми зайдемо. Ми в цій державі тоді будемо займатися тільки одним – політикою. А коли ми будемо займатися економікою, фінансами, соціальною сферою?  Не буде в нас часу. Політикам таке подобається, ну…
Сергій Сулим: Тобто це не вихід?
Ігор Кріль: Це не те, що не вихід, це дорога в дуже небезпечну ситуацію.
Сергій Сулим: От третьою зрадою глава секретаріату президента вважає невиконання коаліційної угоди, під якою стоїть підпис Тимошенко: «Перекинувшись до регіоналів і комуністів, БЮТ одразу ж забув про взяті передвиборчі зобов’язання, які закріплені в документі. Нині блок готовий утворити коаліцію, а це означає, що БЮТ візьме на себе наступні зобов’язання, не дотримавшись попередніх».
Бютівці у відповідь заявляють про недотримання своїх зобов’язань НУНС, вказують на антиінфляційні закони, неприйняті, на кадрові проблеми, пов’язані, наприклад, з головою ФДМУ. От все ж таки звинувачення в тому, що не виконана коаліційна угода, з іншого боку і БЮТ може сказати, що…
Ігор Кріль: Давайте почнемо з початку…
Сергій Сулим: НУНС теж не виконав.
Ігор Кріль: Давайте пригадаємо лютий-місяць, коли ще по великому рахунку було спокійно майже в коаліції, давайте згадаємо голосування по закону про тендерні закупівлі, чи, умовно кажучи, про тендерну палату. В лютому було голосування КПУ, БЮТ і ПР…
Сергій Сулим: Так, ми це пам’ятаємо…
Ігор Кріль: І це було перше голосування, яке не було погоджено з НУ, яке фактично прикривало корупційні схеми роботи тендерної палати, яка сьогодні з бюджету витягує біля 8 мільярдів гривень. Вдумайтесь в цифру – 8 мільярдів гривень при бюджеті в 180. Це близько 5%, це дуже великі кошти осідають десь невідомо де…
Сергій Сулим: Ну, зараз вже ситуація інша…
Ігор Кріль: Вона не змінилася, тому що закон цей неприйнятий, тому що сьогодні існує тимчасова схема, яка практично…
Сергій Сулим: Ну, зараз ми не будемо заглиблюватися в діяльність тендерної палати…
Ігор Кріль: Але закон цей неприйнятий.
Сергій Сулим: Закон неприйнятий, так…
Ігор Кріль: Тому що кабмін не подав цей закон у Верховну Раду.
Сергій Сулим: Це дуже складне питання, я розумію, там дуже багато складного, особливо із законодавством, якщо розібратися. Але я вас правильно зрозумів: ви хочете сказати, що саме БЮТ перший відмовився від виконання коаліційної угоди, і це сталося ще в лютому, коли голосували по тендерній палаті?
Ігор Кріль: Це було вперше. Потім було дуже багато наступних кроків. Давайте згадаємо той момент, коли президент Ющенко прийшов у парламент для того, щоб виголосити своє послання. Під приводом незрозумілих антиінфляційних законів, яких на той момент не було, терміново потрібно було блокувати трибуну, адже у нас в коаліційній угоді записано, що коаліція разом з президентом працює? Так скажіть мені, які ж це партнери по коаліції? Треба було, якщо вони хотіли, мали якісь претензії, повинні були сказати, що будуть блокувати трибуну. Але відбулося по-іншому. Юлія Володимирівна зранку о 9 годині прийшла в парламент і заставила фактично фракцію БЮТ йти блокувати. Тим багато депутатів не хотіли це робити, і я це знаю, я бачив своїх колег, коли вони збентежені йшли блокувати трибуну, коли фактично партнер по коаліції президент України має йти виступати в парламенті. Це було…
Сергій Сулим: Пане Ігоре, в першій частині ви сказали, що найймовірніше, що буде створено коаліцію між БЮТ і ПР, і з вашої точки зору, таку коаліцію не підтримають виборці, і в цілому все ж таки може бути так, що ця коаліція не відбудеться, а відбудуться перевибори.  З вашої точки зору, наскільки це ймовірно?
Ігор Кріль: Я кажу, що на те, що БЮТ і ПР не створять коаліцію, я даю 0,1%. Зараз вони фактично відтягують час, роблять різні заяви, роблять імітацію переговорів, хоча відомо, що вони вже домовилися і готові підписати коаліцію. Проводяться зараз певні дослідження всіма, і якщо ці дослідження покажуть, що рейтинги цих політичних сил, а особливо БЮТ, не сильно падають, то тоді в принципі вони підуть спокійно на створення цієї коаліції. Якщо дуже сильно будуть падати рейтинги, то швидше за все вони підуть на перевибори.
Сергій Сулим: Ну, ви знаєте, що є соцдослідження, ми про теле-опитування згадували, хоча це теж презентаційний має зиск і навіть вплив має, але можемо пригадати, що були соцдослідження, відповідно до яких 40% киян взагалі переформатування коаліції підтримують. Ну, тобто можна сказати, що ще невідомо, як народ відреагує. Але от такий момент: з вашої точки зору, все ж таки для країни найоптимальніше для країни як має бути – все ж таки переформатування чи все ж перевибори? Для країни як найбезпечніше? Чи може введення надзвичайного стану, чи введення прямого президентського правління, як деякі гарячі голови, до речі, пропонують?
Ігор Кріль: Давайте страшилки будемо відкидати зразу…
Сергій Сулим: Так, але пропонували.
Ігор Кріль: Ну, пропонували тому що… Я знаю, для чого вони пропонували: для того, щоб знову ж таки нагнітати ситуацію…
Сергій Сулим: І до речі, в Західній Україні.
Ігор Кріль: Непотрібно цього робити і цього не буде, тому що нема для цього ніяких підстав. А щодо країни було б краще? Ну, по великому рахунку, я вважаю, все ж таки краще були б перевибори, тому що філософія життя суспільства полягає в тому, що суспільством керують політичні сили, які на останніх виборах отримали перемогу, скажімо, певну підтримку громадян. І якщо ці політичні сили, отримавши підтримку громадян з одними гаслами, стають на інші – добра чекати не варто, не буде добра. Тому краще спитати в людей, як вони до цього відносяться. Так було б правильніше для загального поступу вперед, у завтра…

Радіо Ера-FM, "Від першої особи"

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі