Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Білозір: «Я не виключаю, що до наступного парламенту Єдиний Центр не потрапить. Але...»
2008-09-24 09:11:00

Білозір: «Я не виключаю, що до наступного парламенту Єдиний Центр не потрапить. Але...»

Причини розвалу демократичної коаліції. Роль грузино-осетинського конфлікту у відносинах між БЮТ і НУНС. Ідеологія партії «Єдиний центр»... Про це та інше в ексклюзивному інтерв'ю розповіла відома співачка, член президії партії Єдиний Центр.

У чому ви вбачаєте головну причину нинішньої політичної кризи?
Причина цієї кризи лежить на поверхні. Вона банально проста. Коли створювалася коаліція демократичних сил, Тимошенко мала свій план, який стосувався її особистої політичної кар'єри.
Вона мала власний варіант конституційних реформ, причому це не було узгоджено в коаліційній угоді.
І коли ми почали працювати в рамках коаліції – а я хочу підкреслити, що саме коаліція дала можливість Тимошенко стати прем'єр-міністром – Юлія Володимирівна помалу, поступово почала реалізовувати цей свій план. Не дивлячись на те, що він «не вписувався» в коаліційний договір.
Ми можемо навіть пригадати її виступ в ПАРЄ – це був березень 2008 року, тобто через місяць після її призначення на посаду голови уряду. Вже тоді вона чітко заявила, що вважає парламентську форму правління оптимальною для України. (Насправді Тимошенко затвердили прем’єром 18 грудня 2007 р., а її «конституційний» виступ перед ПАРЄ датується 16 квітня 2008 р. -  ).
Як це питання вирішувалося тоді між НУНС і БЮТ, враховуючи, що у Президента, природно, протилежна точка зору із цього приводу?
Це навіть не обговорювалося. Дане питання було відкладене до завершення політичної реформи.
Ви знаєте, Президент в цьому плані був абсолютно послідовним і логічним. Віктор Ющенко прихильник того, щоб у вирішенні стратегічних питань життя країни брав участь кожен українець. Президент поставив перед собою мету створити Національну конституційну асамблею у складі експертів, представників всіх політичних сил. За задумом вони повинні напрацювати консолідований документ.
Ми, звичайно, не розраховували, що це буде легкий шлях. Але ми зіткнулися з великими труднощами.
У якому пункті позиції вперше розійшлися позиції НУНС і БЮТ ?
Я хочу відзначити, що БЮТ була єдиною політичною силою, яка зривала роботу Національної конституційної асамблеї. Навіть комуністи першими там почали засідати. А Тимошенко висловлювала свою унікальну думку, говорила, що у неї є свій проект Конституції, тобто від однієї політичної сили.
Я б до цього ставилася з розумінням, якби це не закладало основ для конфліктів і ворожнечі. Не може так бути, що хтось один був хороший, а навколо всі погані. А для Юлії Володимирівни коаліційна угода була тільки прикриттям, під яким вона йшла до своєї мети.
Вона переманювала в свої лави депутатів від НУНС. Зараз це явно «Народна самооборона», явно - Катеринчук, не зовсім явно - Кармазін, а останнім часом – Народний Рух України.
Раніше все це було приховано, зараз це стало явним.
Чи можна сказати, що суперечності між БЮТ і НУНС спочатку були фундаментальними?
Ні, ці суперечності не були фундаментальними. Проблема в особі Юлії Володимирівни. БЮТ - це партія лідерського типу. Там немає ідеології, а є тільки чітка мета і різні схеми досягнення цієї мети. І все.
Зараз вона просто прагне знайти інших партнерів для того, щоб реалізувати свої амбіції. Але це помилка. Я переконана, що інші партнери не будуть такими поступливими, як їй здається.
Підсумовуючи, я б хотіла чітко сказати, що її дії йдуть всупереч логіці консолідації суспільства.
Які шанси, на ваш погляд, на створення нової коаліції у складі НУНС, БЮТ, Блок Литвина?
Зараз і фактично, і формально, старої коаліції вже немає. Але Юлія Володимирівна не визнає цього. У її розумінні ця коаліція існує досі, й до неї потрібно тільки приєднатися. Але насправді повинна бути нова коаліційна угода, на основі ідеології, яка представлена суспільству.
Суспільство повинне знати, що з ним робитимуть. Юлія Володимирівна сьогодні апріорі не готова в такому форматі вести переговори.
Вона спілкується сьогодні виключно з Литвином. Тому що БЮТ і ПР не дуже вигідно, щоб їх було тільки двоє, з причини потенційної втрати електорального поля.
А Литвин в цьому випадку їм потрібний. Але я не можу сказати, чи готовий Литвин підписати коаліційну угоду, коли немає принципів і ідеології.
Судячи із заяв пропрезидентського крила НУНС, жорстка антиросійська позиція по Грузії для цього блоку важливіша, ніж збереження демократичної коаліції?
Це наші партнери по колишній коаліції намагаються виставити фракцію НУНС в такому світлі. Їхня мета – показати неможливість домовленості з даного питання, оскільки вони, мов, стоять на лояльніших позиціях по відношенню до Росії.
Але річ у тому, що «Наша Україна» говорить тільки про одне: визнати територіальну цілісність, суверенітет і незалежність Грузії.
У заявах Тимошенко немає навіть слова «Грузія». Чому це важливо сьогодні для кожного українця? Тому, що Україна є країною лінії ризику. Всі перераховані складові – територіальна цілісність, суверенітет і незалежність – в Україні знаходяться під питанням. У будь-який момент у нас може виникнути непоправний конфлікт.
Ці три позиції, про які я говорила, в сучасному світі створюють необхідні умови для існування світового порядку. І якщо ми, як країна лінії ризику, не заявимо свій протест проти порушення цих базових принципів відносно будь-якої країни, де б вона не знаходилася, то цим ми ставимо себе в ще ризикованіше положення.
Реагуючи на ці виклики, ми захищаємо себе. Бо якщо в Україні, не дай Бог, виникне подібна ситуація, ніхто не стане на наш захист. Цією простою пропозицією ми відводимо загрозу від України і від українця в Україні в існуючих межах і з тими демократичними завоюваннями, які ми сьогодні маємо.
Ви вважаєте, що це небезпечніше, ніж розвал демократичної коаліції, з якою багато хто зв'язував надії на євроатлантичний курс України?
Ніяка демократична коаліція не може порівнятися з цим. Це фундаментальні речі. І ситуація, коли в основі дій всіх гілок влади не лежать ці принципи, є не нормальною - це нонсенс.
Наші колеги по коаліції вирішили, що їм напередодні президентської кампанії невигідна чітка, сильна позиція по геополітичних питаннях.
Можливо, цим вони хочуть привернути на свою сторону «проросійськи» настроєних виборців, які теж немало в наший країні.
Виборцеві потрібно пояснювати. Ось я зараз їжджу по регіонах і спілкуюся з людьми. І я говорю: люди добрі, нам потрібно, щоб у нас ніхто не стріляв, щоб ніхто не намагався відірвати у нас шматки наший території, і ніхто не говорив, що такої країни, як Україна, в світі не існує. Тому що ми бачимо, що коли ми - єдина країна, то ми можемо мати для себе багато результатів.
Ми дуже відрізняємося від Білорусі. Ми хочемо жити так, як в Білорусі? Ні. Ми хочемо жити так, як в Росії? Ні. Ми хочемо жити, як у Польщі чи в Італії? Так, хочемо.
І ми зможемо цього досягти, коли і суспільство і влада заговорять одним голосом. І помалу ми просуваємося в цьому напрямі.
Проте консенсус у цьому відношенні між Заходом і Сходом країни, м'яко кажучи, справа віддаленої перспективи.
Ті сепаратистські вислови, які звучать на Сході країни, дозволяють собі тільки лідери певних політичних сил. Вони можуть це робити, оскільки Україна - вільна, демократична країна. Але це не голоси більшості. Тому що 70% населення, включаючи і Схід, прагнуть до сильної, незалежної країни, у якій буде порядок і яка буде схожа на Європу.
Всі хочуть добре заробляти, щоб їхня праця була оцінена, щоб вони мали соціальний захист. Немає таких людей, які не бажають цього. Інше питання, як нам цього досягти і яку жертву за це принести.
Теза про те, що «Наша Україна» має радикальну позицію, спеціально була вкинута в інформаційний простір. І ви її повторюєте.
Це не гостра позиція – це необхідність для кожного українця. У нас не буде ніякої економіки, якщо ми політично себе не відстоїмо. Інакше ми будемо в кращому разі придатком, провінцією, розмінною монетою для здійснення геополітичних інтересів інших країн. Тоді в перспективі ми віддаємо Крим, Буковину і Бесарабію.
Якщо все-таки дострокові вибори до Верховної Ради будуть призначені, які політичні сили партія «Єдиний центр» візьме собі в союзники?
Ці питання поки не стоять. Єдине, що я вам можу сказати – що «Єдиний центр» піде на вибори.
Об'єднуватися ми будемо з тими політичними силами, які стоять на демократичних принципах, визначених Президентом Ющенком.
Структура партії повністю сформована. Йде активний набір членів в партію.
Причому у наший партії є одна особливість: більше 60% наших активістів - це люди, які ні в якій іншій партії раніше не перебували. В основному це представники малого і середнього бізнесу.
Це люди, що відбулися, зуміли створити себе і бізнес навколо себе. І вони знають всі проблеми, які існують в суспільстві. Тому саме вони мають моральне право йти до парламенту і брати участь в будівництві держави, а не політикани.
Більше того, в «Єдиний центр» влилося більше 50 партій. А це цікаві, яскраві люди, які не могли себе в них реалізувати.
Які партії ви маєте на увазі?
Це найрізноманітніші партії, які не були представлені в парламенті і які сповідують праву ідеологію. Наприклад, це Соціально-Християнська партія, яку я колись очолювала. Причому партії, про які я сказала, були ліквідовані, а їхні члени перейшли до «Єдиного центру».
Чому серед них опинилися багато високопоставлених чиновників, які підконтрольні Секретаріату Президента?
У нас усього один губернатор – Борис Силенков, який очолює Херсонську обласну державну адміністрацію. Він раніше був членом НСНУ, але потім вийшов з цієї партії разом з 6-ма депутатами-«нашоукраїнцями», і разом з ними увійшов до «Єдиного центру».
Це було зроблено, тому що НСНУ не змогла об'єднати навколо себе всі демократичні сили. А Президент ще з 2002 року говорив, що ми повинні створити єдину партію. «Нашій Україні» цього зробити не вдалося.
Нічого страшного: все одно вона і далі матиме свій електорат. Але нас не влаштовує, що ця партія має одну маленьку нішу. Ми узяли на себе зобов'язання цю нішу збільшити, вийти на вищий рівень. Тому що є багато людей, які не сприймають ні БЮТ, ні ПР, ні НУ. Вони не знають, куди йти.
Саме для цього ми сформували новий формат для нових людей. Але з «Нашою Україною» ми не є конкурентами. І якщо хтось, на якій би високій посаді він не знаходився, відчув, що він хоче побачити іншу якість політики, він повинен мати на це право.
Так, був такий період, коли «Наша Україна» хотіла розширюватися за рахунок масового членства. Я б не хотіла це обговорювати, тому що це рідна для мене партія, з неї я починала свою політичну кар'єру. Я ніколи не кидатиму в неї камінь. Але мені в ній було тісно. У «Наший Україні» мене поставили у вузькі рамки, за які я не могла вийти.
І мені подобається та політична сила, яка забезпечує цілісність держави і розвиток. Повинна бути українська партія, яка однаково представлена по всій країні. Мета ЄЦ - це створення могутньої, національної, рівнопредставленої по всіх регіонах української політичної сили.
Як ви оцінюєте свої можливості на подолання 3 % бар'єру в разі дострокових виборів?
Я не виключаю того, що до наступного парламенту ми не потрапимо. Ми створювали свою партію на довгострокову перспективу. У нас є своя ідеологія - захист людини праці, ми чітко її формуватимемо в умовах позапарламентської діяльності. Життя не закінчується.
Але ми не поступатимемося своїми принципами, щоб будь-яким шляхом потрапити у Верховну Раду. У нас інші пріоритети.

 

Дмитро Коновалов Форпост (www.4post.com.ua), 23.09.2008

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі