Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Банки граються у депозитні «схованки»
2009-01-16 10:51:00

Банки граються у депозитні «схованки»

Офіційно і неофіційно банкіри про кризу говорити не люблять. Мовляв, фінансова система в Україні збоїв не давала, а торішні грошові перебої виникли лише через паніку вкладників. Однак наприкінці року, коли закінчилися терміни багатьох строкових депозитів, банки не поспішали віддавати клієнтам їхні вклади. Причини вигадували різні, але однаково порушували закон. Якщо ви потрапили у таку ситуацію, повернути свої гроші можете лише одним способом – через суд. Юристи кажуть, що найскладніше це зробити власникам валютних депозитів.

Депозитні серіали
У банку Вам можуть автоматично продовжити депозитний договір, якщо не прийдете до фінустанови в останній день дії угоди. Часто у договорі передбачено такий автоматичний пункт. Якщо так, не варто дорікати банку за оперативність: такий депозит потрапляє під дію «табу» НБУ – не розривати депозитних угод до завершення їх терміну дії.
Інша справа, коли банки практикують переписування угод. Йдеться про депозит із правом забрати гроші у будь-який робочий день, що раптом перетворюється на депозит терміном на один місяць з автоматичним продовженням. Про такі речі вкладник може й не знати: новий договір йому на руки не видають. Навчені стверджують, що за такої ситуації час повернення депозиту може затягнутися. І справа не в писанині – треба лише написати заяву про розірвання угоди. Та гроші зможете отримати лише після завершення автоматично продовженої угоди.
Тільки-но термін збіг, поспішайте до банку, але будьте готові: вже біля каси на Вас може очікувати неприємність. Особливо, якщо Ваш депозит – в іноземній валюті. Не виключено, що почуєте: дуже раді співпраці з вами і справді хочемо виплатити і вашу винагороду (процент за вкладом), і вклад та у нас в касі валюти сьогодні немає. Далі процес отримання грошей може проходити суто індивідуально – комусь вдається повернути депозит, комусь перепадає частина, а когось таки умовляють подовжити угоду. Найскладніше власникам великих депозитів: їх усілякими способами переконують, що депозит забирати не варто.
Не виключено, що розірвавши депозитну угоду, доведеться знімати гроші кількома частинами. У деяких фінустановах можете зіштовхнутися з обмеженням – не більше як сім з половиною тисяч доларів чи 50 тисяч гривень в одні руки за один день. Хоча Ваш вклад можуть віддати весь і одразу, але попросять поділитися – сплатити, наприклад, за касово-розрахункові послуги. Відсотки начебто й невеликі, але сума зменшиться.
Скарга до НБУ – дешева й ефективна зброя
Тим часом закон – на боці вкладника. Розірвання депозитної угоди – справа добровільна, так само як і її укладання. Попри можливі штрафні санкції чи інші фінансові наслідки, вкладник має повне право отримати свої гроші назад, а банк зобов‘язаний їх виплатити. Юристи переконують, що жодної норми, яка дозволяла би банкам не віддавати депозити, в українському законодавстві не існує. Ставлять навіть під сумнів непорушність нацбанківської заборони на дострокове розірвання договорів. Особливо у ситуаціях, коли в депозитній угоді чітко вказано, що вклад повертається в момент вимоги вкладника його віддати. Але якщо банк стоїть на своєму і гроші не повертає, хоч термін депозиту сплив, шляхів у клієнта три – домовлятися з банком, скаржитися на нього до територіальних відділень НБУ або судитися. Фахівці кажуть, часто достатньо простої скарги.
«Серед можливих і вже популярних способів забрати депозит – скарги на дії посадових осіб комерційного банку і на невиконання умов угоди банком до територіальних відділень НБУ, – каже адвокат юридичної компанії Дмитро Слободян. – Можна сподіватися на те, що там вас почують і якісь санкції щодо банку застосують. Звісно, це не панацея, але достатньо ефективний спосіб».
Суперечка до першого засідання суду
Не виключено, що боротьба за вкладені кошти таки приведе вас до суду. Однак перед тим, як звернутися до юристів, фахівці рекомендують спробувати дізнатися деякі подробиці економіки фінансової установи. Коли, приміром, банк вже у стадії ліквідації чи переживає не найкращі часи, варто налагодити з його адміністрацією конструктивний діалог на тему «Коли банк зможе виконати вимоги клієнта повернути гроші». І якщо стан справ у банку не такий поганий, а скарги не допомагають, доведеться судитися.
«Закон на боці вкладника і небагата судова практика свідчить про те, що після першого чи другого засідання опоненти домовляються про мирову угоду, – пояснює Дмитро Слободян. – Тобто банк визнає, що він зобов’язаний виплатити гроші. Тим більше, коли це стосується депозитного договору, термін якого минув. Вимога вкладника у такій ситуації безумовна, і очевидно, що суд пристане на його бік».
Та коли Ваш депозит, приміром, складає три тисячі доларів, перед тим, як звернутися до суду, варто порахувати, чи вигідно таким чином повертати цю суму. Звісно, коли ви здатні самостійно належним чином скласти усі документи, справа вигідна. Серед витрат – лише час. Якщо звертатиметеся до професіоналів, доведеться витрачати ще й гроші. Затрати будуть значними, тож домагатися виплати невеликого депозиту через суд може й недоцільно.
Утім, ринок юридичних послуг достатньо гнучкий, і не виключено, що навіть три тисячі доларів Вам допоможуть відсудити за цілком помірну плату. Тим паче, що від банку можна вимагати компенсації моральних збитків, які в принципі можуть компенсувати витрати на послуги юриста.

 

Зразок позовної заяви щодо повернення депозиту Ви можете подивитися тут.

 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі