Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Роль і місце партії Єдиний Центр на дострокових виборах до ВР України
2008-10-23 11:39:00

Роль і місце партії Єдиний Центр на дострокових виборах до ВР України

Гість Вечірньої Свободи: Голова Секретаріату Єдиного Центру Володимир Шумілкін.

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису в кінці публікації)
Роман Скрипін: Розбудова партії в Україні має свою специфіку, яка ніяк не може вистрибнути з логіки пострадянського простору – якщо є партія, то в неї є лідер. А якщо бути точнішим - є лідер і є партія, іншого лідера не дано.
В українських партіях відсутня внутрішня конкуренція, коли кращого обирають з кращих. Це так звані внутрішній «праймеріз».
Ось і маємо те, що маємо. У разі виникнення в партії внутрішньої опозиції, а тим більше до визначеного лідера, вона приречена на розкол. Так з’являються нові партії під нових лідерів.
Окрім того ще одна риса будь-якої партії - чистісінький бізнес-проект. І не лише з позиціонуванням на електоральному ринку і відповідною рекламою. У першу чергу залежність від донорів, які займаються бізнесом, і для яких партія – це інструмент лобіювання власних інтересів.
Навмисно в партійному контексті. Не говорю про аспект громадянського суспільства, тому що він в українських партіях не присутній, хіба що у статуті. Партії в Україні не будуються знизу, вони не є віддзеркалення потреб соціуму, вони експлуатують соціум, перетворюючи його на нігіліста.
Одначе в українському суспільстві є висока запитаність  на появу третьої сили. І ось на цю нішу претендують усі, кому не ліньки, називаючи себе «третіми», але перетворюючись на «зайвих».
Сьогодні будемо говорити про таке явище, як «Єдиний центр» - колишня партія приватної власності. Яка в нього місія, передусім на дострокових виборах до парламенту? 
Пане Шумілкін, яка місія «Єдиного центру»?

Треба об’єднати країну. З 2002, 2003, 2004 років така політична технологія, яка будувалася на тому, щоб роз’єднати країну, це вже треба відправити в минуле, бо сьогодні і внутрішні, і зовнішні виклики від нас вимагають, щоб і еліта, і держава були єдині в тому, щоб відповідати на ці виклики.
Бо все ж таки десь, може, з 2002, 2003, 2004 років така політична технологія, яка будувалася на тому, щоб роз’єднати країну, і на тому, що роз’єднує, вибудовувати свою і виборчу кампанію, і далі всю політичну лінію, ми вважаємо, що це вже треба відправити в минуле, бо сьогодні і внутрішні, і зовнішні виклики від нас вимагають, щоб і еліта, і держава були єдині в тому, щоб відповідати на ці виклики.
- Закономірне питання виникає. В який спосіб об’єднати країну?
- По-перше, це ідеологічна платформа.
- Яка? От ви говорите широкому загалу: ми хочемо ось це, і це об’єднує країну.
- Коли починається виборча кампанія, які питання політичні сили для себе різним чином ставлять на Сході і на Заході країни? Це відношення до мови, НАТО, до нашої історії і таке інше.
У нас по кожному питанню ми сформулювали… Ми вважаємо, що так, може, позиції, які в змозі об’єднувати державу...
- Ну, давайте. По мові що ви пропонуєте?
- По мові. Ми вважаємо, що, по-перше, всі громадяни України мають право користуватися рідною мовою. А держава повинна створити умови для того, щоб розвивалася ця мова, розвивалася культура різних національностей і збагачувалася  культура держави.  
Є державна українська мова. По-друге, є Європейська хартія мов. І я Вам хочу сказати, що ми скористалися цим вперше, коли приймали рішення по регіональній мові.
Тобто, це питання виникло не тільки в Україні, а воно роками виникає і виникало в інших країнах. Тому механізм, запропонований Європейською хартією мов, повинен працювати в Україні.
А він допомагає. Якщо є на якихось територіях інтерес якихось місцевих громад по використанню інших мов, то у місцевих рад є на це надані законом повноваження.
- Тобто, «Єдиний центр» де в чому дублює позицію Партію регіонів стосовно регіональних мов?
- Ми дублювати нікого не дублюємо. Але наш підхід не має ніяких протиріч.
- Суперечностей немає. Я просто хотів запитати Вас: за який період Ви вивчили українську мову? 
Оскільки пан Шумілкін (біографічна довідка) народився в с. Малі Ічалки Ічалківського району Мордовської АРСР. Це Росія.
- Я Вам хочу сказати, що колись я вивчав і російську мову, бо я мордвин і моя рідна мова мордовська.
- Ух, ти!
- А після цього й українську мову.
- А за який період Ви вивчили українську мову?
- Це в школі. Я в Криму навчався в школі і вивчав українську мову.
- А по НАТО яка позиція в «Єдиного центру»?
- По НАТО у «Єдиного центру»…
- Що може об’єднати Схід і Захід, тому що нація….?
- Я Вам хочу сказати, що Схід і Захід об’єднує необхідність забезпечення безпеки держави. І сьогодні в державі як народ, так і політикум повинні знати, які є плюси і мінуси співпраці з блоками і з державами для забезпечення своєї безпеки.
- Чіткіше можна? Ви виступаєте за долучення до НАТО чи проти? На якій базі ви збираєтеся об’єднати Україну всю? 
- По-перше, сьогодні хто за НАТО, хто проти НАТО. А що, нас у НАТО хтось запрошує?
- Ну, чекайте, у партії є позиція чітка: ми за вступ до НАТО там у довготерміновій перспективі; ми проти вступу до НАТО в короткотерміновій і довготерміновій перспективі… Ну, це ж можна сказати. 
- Це, може, вже політикум нав’язав це питання, таку постановку питання. Ми сьогодні за державну безпеку.
- В який спосіб її забезпечити? 
- Декілька питань я, може, таких історичних наведу.
По-перше, коли Україна відмовилася від ядерної зброї, якщо Ви пам’ятаєте, то три держави були гарантами нашої безпеки: США, Великобританія і Росія. Але чи діє цей механізм?
Ми всі пам’ятаємо цей приклад з Тузлою. Так? Це з одного боку. А з іншого боку, острів Зміїний.
Тому ми сьогодні повинні співпрацювати зі всіма для того, щоб забезпечити свою незалежність. І якщо колись ми вже будемо готові… Це непогано співпрацювати і бути в НАТО, але я хочу сказати, що НАТО – це і політичні, і економічні, і воєнні стандарти. Готові ми до цього?
- До стандартів чи до здобуття цих стандартів? Що Ви маєте на увазі? 
- До здобуття стандартів.
- Ну, цього треба хотіти та здобувати ці стандарти, і все, а тоді вже говорити, готові чи ні. Тому що не можна чогось хотіти і не робити жодного кроку в цьому напрямку. Україна не зробила жодного кроку.
- Так. А про що ж ми тоді кажемо? Що ми хочемо в НАТО, але наші стандарти зовсім не відповідають цьому.
Чому об’єкт критики «Єдиного центру» виключно БЮТ, більше ніхто, жодна політична сила?
- Сьогодні це уряд, і він несе відповідальність…
- Тобто, якщо Прем’єром буде знову Янукович, то ви критикуватимете Януковича?
- Якщо буде що критикувати, то обов’язково…
 22.10.2008 р.
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Слухати:

для перегляду вмісту сторінки Вам потрібно відновити флеш-плеєр

Радіо "Свобода"

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі