Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Оробець: Чинний уряд не має підтримки більшості і мусить іти у відставку
2008-10-22 16:46:00

Оробець: Чинний уряд не має підтримки більшості і мусить іти у відставку

Заступник голови Єдиного Центру, народний депутат Леся Оробець в ерірі радіо \"Ера\".

Ярина Лазько: У нашій студії жіночий день. Вітаю у студії жінок-депутаток. Це представниця блоку НУ-НС Леся Оробець. Доброго ранку.
Леся Оробець: Доброго ранку.
Ярина Лазько: ВР вкотре продемонструвала нульовий результат своєї діяльності. Незважаючи на те, що Президент тимчасово призупинив свій указ про розпуск парламенту, народні депутати протягом 2 днів не змогли навіть домовитися про порядок денний. Депутати від БЮТ знову блокують трибуну. Спікер знову був змушений заходити до парламентської зали через депутатський вхід. Президент знову говорив, що не ставатиме на коліна перед будь-якою політичною силою. Тимошенко знову заявляла, що країні не до виборів. Янукович знову звернув увагу на сукні Тимошенко.
Але результат один – результату немає. Дата виборів не з’ясована, грошей на них немає. Антикризові закони не прийняті. Словом – 0. Але так чи інакше, всі нинішні дії чи недії крутяться навколо головного – коли відбудуться вибори? І чи відбудуться взагалі? З цим питанням я і звертаюся до своїх співрозмовниць. Хоча Президент і сказав, що вибори будуть перенесені на 14 грудня, відповідного підписаного указу поки що немає.
Отже, як ви вважаєте? Ви представляєте точку зору ваших політичних фракцій, ну, власне кажучи, можете і свою точку зору особисту висловлювати в нашому ефірі.
Леся Оробець: ОК. У будь-якому випадку, я переконана, що вибори відбудуться, тому що теперішній уряд не має підтримки більшості у парламенті, і відповідно за конституцією він мусить бути змінений, а відповідно змінена ВР. Всім зрозуміло, що коаліції немає, і досі вона не сформована. Відповідно порушені всі терміни, і Президент зобов’язаний призначити вибори.
Інше питання, що те, що відбувається зараз у парламенті і в судах, це ніяк інакше, як судове політичне рейдерство не назвеш. Нас з моєї колегою вже другий день…
Ярина Лазько: Ну сьогодні вже третій день.
Леся Оробець: Боюся, що результат буде схожим, тому що спітніла варта уже на місці, відбірна.
Ярина Лазько: Ви вже знаєте? Тобто, депутати вже чатують.
Леся Оробець: Чатують, так. Не знаю, в якій країні світу правляча фракція блокує трибуну парламенту для того, щоб Прем’єр-міністр вніс 2 дні не існуючі проекти законів. Ви ж знаєте, між іншим, що 2 дні підряд вони блокують під загальним лозунгом про те, що мають бути прийняті антикризові закони уряду, їх насправді в природі з’явилося лише вчора ввечері.
Ярина Лазько: Вони з’явилися таки? Юлія Тимошенко вчора заявляла, що депутати ледве не всю ніч будуть читати ці проекти законів, а ви тільки щойно ознайомилися?
Леся Оробець: Ви знаєте, для мене загадка. Країна кризою живе вже рік. Якщо БЮТ і Юлія Володимирівна помітили це тільки зараз, що криза стукається в двері… Ну, чесно кажучи, КМ, тому що походи у звичайні магазини і на ринки, криза там є вже дуже давно. То для мене питання, де ці закони були, якщо вони дійсно антикризові. Про це ми ще сьогодні поговоримо. Де вони були весною, коли вони були так потрібні? У нас обвал цін почався ще з початку року.
Ярина Лазько: Так чи інакше повертаємося до запитання, коли відбудуться вибори?
Леся Оробець: Ви знаєте, можемо принести каву, погадати на кавовій гущі.
Ярина Лазько: Хіба що.
Леся Оробець: Але тут питання політичної домовленості, питання взагалі здатності політичних сил нести відповідальність. Тому що якщо уряд не має підтримки більшості, він мусить іти у відставку. А Юлія Володимирівна тримається за своє крісло, цитуючи Віктора Януковича, як п’яниця за стовп.
Ярина Лазько: Якщо логічно розміркувати, якраз ЄЦ, оскільки вже зрозуміло, що ви не підете на вибори разом з НУ-НС, ви підете окремою політичною силою, так?
Леся Оробець: Почнемо з того, що переговори на цю тему ще навіть не розпочалися.
Ярина Лазько: Але Президент говорив про те, що…
Леся Оробець: Не Президент – президія НУ. Це різні речі, і слава Богу, поки що.
Ярина Лазько: Добре, поки не відомо, скоріш за все, ви підете окремо.
Леся Оробець: Принаймні таке рішення ми прийняли у себе внутрішньопартійне.
Ярина Лазько: Очевидно, що вам потрібен час на підготовку до виборів, тому що, як там не крути, а ЄЦ поки що має менше голосів, ніж інші політичні сили, які намагаються потрапити в парламент, і які прогнозують, що потраплять у парламент. Тому якраз вашій політичній силі вигідно було б, щоб цей процес затягувався. Як не парадоксально, але вашій політичній силі вигідно співпрацювати з БЮТ.
Леся Оробець: Ви пропонуєте піти приєднатися до тих, хто блокує трибуну?
Ярина Лазько: Я не пропоную, я розмірковую.
Леся Оробець: Був би смисл відміняти або затягувати вибори, якби наша економічна криза мала лише економічний підтекст. І тоді можна було би погодитися з Юлією Володимирівною про те, що або антикризові заходи, або вибори. Але наша криза має відверто політичний підтекст. Без політичної складової пояснити ні економічний популізм, який відбувається, ні валютні коливання, які ми маємо зараз, ні фактично втрати на зовнішніх ринках України неможливо.
І тому в даному випадку вибори є дійсно злом, але істотно меншим, ніж шкода, яку може заподіяти уряд найближчим часом. І я не можу не погодитися з Яценюком, що вибори обійдуться країні дешевше, ніж фейєрверки і подачки від Тимошенко.
Ярина Лазько: Але для цього потрібно все, що ви перерахували, для цього депутатам потрібно прийти в сесійну залу і не розглядати один одного, не пити каву, не блокувати спікерське крісло, а працювати. Що є зараз основою протистояння? Як говорять у БЮТ, чому вони блокують трибуну? Тому що вони не хочуть приймати зміни до бюджету 2008 щодо фінансування виборів. Вони кажуть, давайте затвердимо спочатку антикризові закони, тоді вже будемо голосувати за все інше. В тому числі, і за…
Леся Оробець: Геніальний підхід. 2 дні ніхто не бачив цих антикризових законів. Вони з’явилися вчора пізно вночі.
Ярина Лазько: Вчора?
Леся Оробець: Так, вчора вночі, відверто кажучи. Депутати в більшості побачать їх лише сьогодні зранку. Закони не те, що сирі, це просто скопище, табун троянських конів всередині. Відверто лобістські питання по збільшенню ввізного мита на транспортні засоби. Як на мене, це, як стверджують спеціалісти, на руку автовиробникам у фракції БЮТ. Розрахунок по відшкодуванню підприємствам ПДВ державними цінними паперами. Це в той час, коли підприємствам гостро бракує оборотних коштів.
Це те, що вчора було на погоджувальній раді…
Леся Оробець: Зверніть увагу, що ситуація парадоксальна. У нас уряд не несе відповідальність за фінансову кризу. Всі, хто завгодно – Президент, ВР…
Ярина Лазько: Янукович.
Леся Оробець: НБУ, Янукович. Можна продовжувати список. При цьому ряд, який фактично є відповідальним за фінансову політику, як антикризовий захід пропонує посилення власних повноважень і максимальне насичення бюджету. Шляхом, зазначте, в нас вже були конфлікти з Міноборони, і цим проектом землі Міноборони і власність можна буде продавати самому КМ.
Цей проект, між іншим, про це мало хто говорить, передбачає, що наступні 2 роки по 18 тис. військовослужбовців буде звільнено з рядів армії без будь-якої програми.
Ярина Лазько: …У цьому законопроекті міститься все, що вигідно нині уряду.
Леся Оробець: Поясню. Як на мене, це відверто нагадує акумулювання урядом передвиборчих ресурсів. Тобто, фактично передвиборчого фонду. Тому що сказано, що збираються колосальні ресурси, не вказано, яким чином вони будуть тратитися. І тут постає питання, навіщо це робиться, навіщо безвідповідальному уряду, який не має більшості в парламенті, зараз накопичувати таку колосальну суму в бюджеті, не знаючи, як вона буде потрачена.
Ярина Лазько: Пані Лесю, позиція вашої партії і позиція вашого блоку щодо сьогоднішнього дня парламентського. Чи готові ви сідати і обговорювати. І принаймні погоджуватися на деякі пункти цього законопроекту.
Леся Оробець: Знаєте, з приводу погоджуватися, коли є можливість ознайомитися, тоді можна про щось говорити, а коли вже вкотре від видом антикризових заходів… Ну це м’ясо № 2. Ми вже в травні мали проект антикризових заходів, 1 з 3, що передбачав ввіз 200 т мороженого м’яса. Нам стало легше від цього? Боюсь, що ні. Крім виробників…
Ярина Лазько: Тоді скажіть мені, будь ласка, якщо ви говорите, що ви ще не знайомилися з цим законопроектом, скільки потрібно часу, на коли можна розраховувати, що відбудеться конструктивна розмова, коли будуть депутати готові до того, щоб обговорювати?
Леся Оробець: Почекайте, для цього потрібно мати остаточну версію, так? Я так розумію, що вчора була одна, сьогодні якась вже кимось дороблена інша.
Ярина Лазько: Ви проаналізували?
Леся Оробець: Абсолютно
Ярина Лазько: Але у вас немає гарантії того, що вам дадуть саме оцей проект закону.
Леся Оробець: Абсолютно. Це шлях до будь-якого конструктиву. Крім того, що в суспільстві існує декілька програм виходу з кризи. Її запропонував, в першу чергу, Президент. Йдеться про стабілізаційний фонд і гарантоване відшкодування вкладів, щоб люди перестали в хаосі забирати свої вклади і тим самим зменшувати долю безготівкового ринку.
Я не знаю, чи залишився в цьому законопроекті цей шикарний креатив від Юлії Володимирівни про ідею обмежити виїзд за кордон людям, в яких є заборгованість…
Я не знаю, вона читала конституцію, права людини? Якщо в тебе є кредит в банку, то ти не маєш можливість виїхати за кордон?
Ярина Лазько: Це точно є в цьому законопроекті?
Леся Оробець: Ідея схожа, да.
Ярина Лазько: Давайте поки що не будемо повертатися до ВР. Якщо ми вже заговорили про деякі соціальні гарантії, то дійсно, люди звикли за кілька місяців правління Юлії Володимирівни, що існують постійно якісь заяви про підвищення пенсій, виплати по Ощадбанку. І вчорашня заява про мораторій на соціальні всілякі програми дуже збентежила людей. До цього часу кілька місяців чули, що ми даємо, даємо, даємо, а тут заговорили про мораторій.
Але невирішеним залишається запитання одне. Президент на кілька днів призупинив дію свого указу, щоправда, не зазначивши при цьому, на яку дату можуть бути призначені вибори. Але очевидно, що без фінансування вибори не відбудуться. Очевидно, що якщо БЮТ так стоїть на своєму, що без оцього законопроекту вони не проголосують за вибори, то що тоді виходить? Якщо вибори не будуть профінансовані, не буде проголосовано, виборів взагалі не буде?
Леся Оробець: Почнемо з того, що вибори у будь-якому випадку будуть.
Ярина Лазько: Ми це вже чули від вас у першій половині програми.
Леся Оробець: Прем’єр зараз займає місце прем’єра незаконно, в порушення Конституції і коаліційної угоди.
Ярина Лазько: Це теоретично, практично бачимо абсолютно інше. Грошей на вибори немає. І ЦВК заявляє, що вибори не можуть відбутися навіть 14 грудня.
Леся Оробець: Дуже цікаво, в цьому законі дійсно немає слова сказано про соціальну програму. Ми ще не бачили бюджету, де будуть урізатися ці соціальні виплати. І для того, щоб провести скорочення видатків бюджету соціальних, потрібно внести зміни до законів, у нас не можна бюджетом, не відмінивши закон, скоротити соціальні виплати.
Зрозумійте правильно, влада в державі допоки належить народу, а не БЮТ, і знайти управу в рамках закону на цю політичну силу, я думаю, що знайдеться можливість, тим паче, що фактично проти такого беззаконня фактично об’єдналися всі фракції, яким небайдуже майбутнє України, а не лише прем’єрське крісло Юлії Володимирівни.
Ярина Лазько: Можливо, таке об’єднання і така спільна позиція призведе до того, що у ВР 7 скликання у нас утвориться зовсім несподівана коаліція? Але про це вже будемо говорити іншим разом, подивимося, які будуть вибори, які будуть їхні результати.


 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі