Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Ігор Кріль: Держава в небезпеці!
2009-01-29 15:44:00

Ігор Кріль: Держава в небезпеці!

«Якщо дозволите, нинішню ситуацію в Україні я охарактеризую не своїми пропозиціями. Скажу фразами, які днями з\'явилися в Інтернеті, що містяться у листі міністра фінансів Віктора Пинзеника. У цьому листі він звертається до прем\'єр-міністра і членів Кабміну. Цей лист є в Інтернеті. Його намагалися прибрати, потім знову він там з\'явився. Але на даний момент ще ніхто не сказав, що цей лист не відповідає дійсності», - почав розмову з журналістом ІМК («ІнтерМедіа консалтинг») народний депутат від блоку НУ-НС, лідер партії Єдиний Центр Ігор Кріль.

- Я дозволю собі сказати декілька пропозицій щодо цього листа міністра фінансів: «В Україні ситуація найгірша у світі», «Третина промисловості України зникла», «Ми увійшли до надзвичайно серйозної і глибокої кризи», «Це - параліч інститутів влади»...
Ось це все є «досягненнями» уряду Тимошенко. Але тут, мені здається, потрібно сказати наступне: зараз будь-які кроки уряду, будь-якого уряду, якого б  то не було (зокрема і того, який сьогодні є), повинні бути серйозними і жорсткими кроками. Це повинні бути непопулярні кроки, які дадуть ефект вже після президентських виборів. І суперечність якраз полягає в тому, що кандидат у президенти Юлія Тимошенко ці кроки робити не може. Тому що їй такі кроки не вигідні. Вона їх робити не буде. Вона навпаки намагатиметься, шляхом підміни понять, робити певні кроки, щоб з\'являтися і говорити, мовляв, дивіться яка я хороша... Тому ситуація така, що цей уряд повинен піти у відставку. Тільки тоді можна почати покращувати ситуацію в державі.
- Ваше ставлення до рішення парламенту усунути з посади голову НБУ Володимира Стельмаха? Чому так відбулося, кому і чому це було вигідно?
- А це якраз і є елементом тих кроків, які може робити прем\'єр-міністр Тимошенко. Це кроки, які дають їй можливість відвернути увагу від головних питань, показати себе так званим «борцем за щасливу долю народу». Це - неефективні кроки.
Чому так відбулося в парламенті? Все дуже просто: потрібен був «стрілочник», на якого можна було б перекласти відповідальність за ситуацію, яка сьогодні має місце у фінансово-кредитній політиці уряду. Другий момент: потрібно було відвернути увагу від провальних газових угод, підписаних Тимошенко в Москві. І третє: якщо їй дійсно потрібна зміна голови НБУ, то вона їй потрібна тільки для того, щоб запустити верстат для друкування грошей, яких їй не вистачає унаслідок її ж провальної економічної політики упродовж минулого року.
- Але невже НБУ і особисто пан Стельмах не несуть відповідальності за ситуацію на валютному ринку, за коливання курсів і так далі? А то з Ваших вуст звучить критика одного уряду. Несправедливо якось, Вам не здається?
- Несе. Але несе разом з урядом! Ніколи на курс гривні Нацбанк не впливав стовідсотково. Курс гривні - це ринкова ціна щодо іноземних валют нашої валюти. Це ринкова ціна, ще раз повторюю, і формується вона в результаті економічної політики уряду. А якщо така політика спрямована на те, щоб ми завозили товару з-за кордону більше, ніж вивозили, то у нас завжди буде дефіцит іноземної валюти. У такій ситуації іноземна валюта буде завжди рости в ціні. І падатиме наша валюта. За це відповідає уряд, а не Національний банк. НБУ може тільки підрегулювати ці питання. Тому відповідальність тут потрібно розділяти. І розділяти її потрібно, на моє переконання, таким чином: 80 на 20. 80% - відповідальність уряду і 20% - НБУ. І якщо ми вже говоримо про відставку Стельмаха, то перед цим ми повинні говорити про відставку Тимошенко.
- А чому тоді у понеділок не розглядалося питання про відповідальність уряду? Чому той же «Єдиний центр» не наполіг на розгляді і цього питання у зв\'язку з питанням про відповідальність Нацбанку?
- По-перше, питання про відповідальність уряду стояло на позаминулому тижні. І була домовленість, що воно буде поставлене на розгляд на початку наступної сесії. Позачергове засідання, яке було в понеділок, ініціював БЮТ. І лише з конкретного питання. Інші питання не могли розглядатися. БЮТ тут спрацював, як завжди, на випередження, на популізм і почав шукати «козла відпущення». Ніби як знайшли. Ніби як - все нормально. Але тільки чи вплине це на курс? Та не вплине! Тому що політика уряду не змінилася. Вона не може змінитися тому, що уряду сьогодні потрібна популістська політика. А державі сьогодні в ситуації (про яку прем\'єр на одному з телеканалів заявила, що ми, мовляв, на межі дефолту), що склалася, потрібна не популістська політика, а серйозна глибока робота уряду. Робота з ранку до ночі. Потрібні люди, які візьмуть на себе відповідальність, будуть свого роду «камікадзе», оскільки їх кроки не будуть популярні. Але саме вони виведуть нас на рівну дорогу в економіці. Ось що потрібно державі. А прем\'єрові, який заявляє про дефолт... Та їй самій потрібно оголосити дефолт! Такого ніде в світі немає, щоб прем\'єр-міністр, який довів країну до дефолту, розповідав, як він далі працюватиме. У Європі зараз йдуть протести людей у зв\'язку з тими проблемами, які виникли в результаті кризи. Але в Європі у відставку йдуть уряди, а не голови національних банків! А у нас все навпаки. У нас уряд - ні при чому. Тоді навіщо нам такий уряд потрібен?
- ЗМІ активно поширюють Вашу заяву про те, що Росія повинна вибачитися перед Україною за те, що зіпсувала її імідж у світі в результаті газових протистоянь. За що конкретно вибачитися?
- Давайте візьмемо найпростішу побутову ситуацію. Ось, наприклад, у нас з вами - певного роду відношення. І ось я привселюдно говорю, що ви щось колись у когось «стибрили». Всі про це почули, але, в результаті, після того, коли всі у всьому розібралися (що ви ні у кого нічого не брали), повинен я перед вами вибачитися чи ні?
- Я б цього вимагав...
- Ось і я вимагаю! Я наполягаю на цьому! Керівництво Росії - і Путін, і Медведєв, і Міллер - говорило про те, що Україна крала газ. Вони прямо про це говорили. А виявилось, що Україна нічого не крала! І це визнала Європа. ЄС визнав, що ніякого відбирання газу не було і люди, які нас оголошували злодіями, повинні вибачитися. Цього зобов\'язаний вимагати наш уряд! Оскільки це - його компетенція, його сфера діяльності. Якщо ж він цього не робитиме, то це не уряд України, а уряд незрозуміло кого.
- Україна як може змінитися після виборів президента? Адже дедалі частіше чуєш, мовляв, вибори у нас взагалі нічого вже не змінять, і ходити на них немає сенсу...
- Ось ці речі, мовляв, вибори нічого не змінять, говорять якраз ті, хто боїться виборів. Вибори - це завжди зміна еліт. Завжди! Так або інакше. Якщо навіть розстановка між політичними силами не міняється, то усередині політичних сил з\'являються інші люди.
Кому не вигідні вибори, той і говоритиме, що вони не потрібні країні. Кому були невигідні парламентські вибори, той про це заявляв, воював, інспірував суди, які взагалі не мали права певні питання розглядати. Все це було. Сьогодні вже ті, хто ще восени так заявляв про парламентські вибори, починає говорити про президентські вибори, мовляв, вони нічого не дадуть. Чому? Та тому, що їм потихеньку стають невигідними президентські вибори. Оскільки ще півроку назад вони думали, що виграють, а зараз вже розуміють, що їм це не світить.
Я постійно говорив, що вибори завжди міняють ситуацію в державі. Тому що народ в певний, конкретний момент говорить свою думку. Та думка, яка у нього є. Яка у нього є думка, таку він і говорить. А за Конституцією саме народ є основним елементом влади в державі.
До виборів ще цілий рік, але головне в державі потрібно робити вже сьогодні. Сьогодні потрібно відправити у відставку популістський, непрофесійний уряд Тимошенко, який завів державу в кризу, і формувати професійний уряд, заснований на довірі між політиками. Повторюю, на довірі між політиками з різних політичних сил, а не їх вождями. Вожді довели свою неспроможність. Вони хочуть бути президентами. Ось нехай і йдуть на президентські вибори. А країна хоча б півроку від них відпочине. На посади в уряд повинні прийти люди, які в змозі узяти на себе відповідальність. Люди, які не матимуть особистих планів на президентську виборчу кампанію. Тому що вони зроблять свою справу і повинні будуть піти. І підуть з, можливо, не дуже позитивним іміджем. Але держава розвиватиметься правильно, ось що головне. І такі люди повинні прийти, щоб з ранку до ночі працювати, забути про прес-конференції, не думати про особистий рейтинг. Тільки тоді ми зможемо вийти з нинішньої ситуації. І робити це потрібно вже зараз. Незалежно від того, хто до якої партії належить, незалежно від того, хто якого політика любить, ми повинні зрозуміти: сьогодні потрібно консолідуватися! Тому що наша держава в небезпеці, і це яскравим чином підтверджує лист міністра фінансів Віктора Пинзеника.

 

 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі