Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Оробець: За політичною гризнею ми можемо втратити не тільки економіку, але й Україну
2009-03-13 10:58:00

Оробець: За політичною гризнею ми можемо втратити не тільки економіку, але й Україну

В четвер, 12 березня, у гостях у From-UA була народний депутат України, заступник голови Єдиного Центру Леся Оробець. Під час відео-онлайн-конференції Леся Юріївна розповіла про те, що вона робить у політиці, що необхідно зробити політичним силам в Україні для боротьби з кризою, чому Тимошенко неефективна як прем’єр-міністр та про багато іншого.

Олексій: - Леся Юріївна. Як Ви ставитеся до надання вчителю статусу державного службовця?
Л.Оробець: - Слід розуміти, що статус держслужбовця для вчителя несе більше проблем, ніж позитиву: сорокагодинний робочий тиждень, менша відпустка, заборона страйкувати і займатися підприємництвом. Насправді вчителів варто захистити високим рівнем пенсії, як держслужбовця, весь інший джентльменський набір вчителю ні до чого.
Роман: - Пані Лесю, кажуть, цьогорічне тестування провалилося. Чому? І коли від нього нарешті відмовляться?
Л.Оробец: - Для ректорів, чий фінансовий прибуток залежав від контролю за вступом, для батьків, які про рівень знань своїх дітей згадали за декілька днів до вступу, для абітурієнтів, які розраховували на див. два попередніх пункти – тестування провалилось. А взагалі освітянська громадськість, сотні тисяч першокурсників і професори, які отримали нову якість студентів, вчителі, які отримали мотивацію вчити, - тільки виграли, про що між іншим свідчать підсумки першої сесії. На престижних факультетах кількість відмінників зросла на десятки відсотків.
Валентин Сергеевич: - Коли завершиться криза і як наша д[censored]а влада може на це вплинути?
Л.Оробец: - Напевно, "дорога" влада :) Криза як світове явище обов’язково матиме своє завершення. Інше питання, що наша влада зараз підкидає дров у вогнище кризи, цим самим продовжуючи наші муки. Така економічна ситуація - це унікальний привід для консолідації. І взагалі для тесту влади на спроможність. З того, що я зараз бачу в діяльності Кабміну і ВР, якщо нічого не зміниться в їхній діяльності, то боюсь, що криза - це надовго.
Олег: - Вы - очень красивая женщина! Хотя я и не разделяю взглядов Вашей политической силы, но не могу не отдать должное Вашей красоте. С прошедшим Вас праздником 8 марта, пусть Весна всегда будет в Вашей душе.
А украинки - всё равно лучшие в мире.

Л.Оробец: - Ой! Я теж підтримую національного виробника, тому вийшла заміж за українця. І тепер сміливо можу казати, що українські чоловіки найкращі.
Нетерпимый: - Когда политики станут людьми и когда, наконец, прекратят задерживать зарплату? У нас учителям еще за январь не платили…
Л.Оробец: - Ще на початку січня я звернула увагу Кабміну на те, що з’явилися заборгованості по зарплаті вчителям і медикам, на той момент 100 млн. грн. по Україні. Біда в іншому, що прийнятий цього року бюджет -  нереалістичний. Якщо не буде внесено змін до нього, то затримки в з/п - це, на жаль, стане звичним явищем в 2009 р. А з цим миритися ні в якому випадку не можна.
Дуже попрошу вчителів не вірити на слово начальникам від освіти, що зарплата от-от буде, якщо її затримують. Потрібно бити на сполох одразу, даючи зрозуміти, що з вами такий підхід не пройде. Можна звернутися до мене, і я готова піднімати таке питання на Кабміні, оскільки маю позитивний досвід.
Валентина Ивановна: - Ходят слухи, что в правилах приема в вузы в этом году много нового. Если так, то что именно?
Л.Оробец: - По перше, скасували всі пільги, які мали право надавати ВНЗ, тобто: внутрішні олімпіади, золоті медалі, додаткові екзамени і співбесіди. Тепер вступ відбувається лише за результатами тестування.
Тестувань буде не 3, а 5, немає правознавства і економіки, зате з’явилася іноземна мова.
З пільг залишені лише ті, які були прийняті на рівні закону (сироти. інваліди, військовослужбовці, діти шахтарів).
Василий. Крым: - Вы не очень-то жалуете правительство. Однако защищаете министра образования… Почему?
Л.Оробец: - Я була одним з депутатів, яка підтримала створення цього складу уряду, тому і відчуваю свою особливу відповідальність за його діяльність і не хочу закривати очі на його прорахунки.
Міністр Вакарчук один з небагатьох, хто за рік діяльності уряду проявив себе як відданий справі патріот, професіонал, який уже запровадив в освіті нечувані демократичні традиції. При всій повазі до його попередників, Україна ще не мала такого міністра освіти, і для мене велика честь працювати з ним в одній команді. Він за рік зумів втілити реформу, яка за версією журналу Кореспондент ввійшла в десятку найкращих реформ за часів незалежності України (зовнішнє незалежне оцінювання - ЗНО).
Александр Георгиевич, Киев: - Уважаемая Леся. Я с большой симпатией отношусь к вам и вашей политической силе. Много слышал в последнее время об "открытых списках". Что это такое и каким образом это поможет простым гражданам?
Л.Оробец: - Зараз монополію на владу в державі мають політичні боси. В результаті чого в списки до парламенту потрапляють випадкові люди, які не мають нічого спільного з посадою народного депутата. Відкриті списки - це можливість людям знати в лице, кого вони обирають, і обирати найдостойніших. Це шлях підвищення відповідальності влади і виборця, представника влади - за те, що його обрали, і за те, що він обіцяв, а виборця за те, кому він довірив управляти своєю державою.
Юрий: - Пані Лесю, у правоохоронних органах (серед молодшого та середнього командного складу ГУМВС України, центрального апарату МВС), серед громадськості все частіш і частіш виникають питання, до якої межі парламентські парті (серед яких всі знають про всіх - їх тіньову діяльність) будуть терпіти свавілля, корупцію, "кришування" наркодіяльності, контрабанди, проституції з боку - "міністра" Луценка, його ставлеників: заступників Міністра внутрішніх справ (Євдокимов, Савченко...), керівників Департаментів та їх заступників (Паскал, Бедреківський, Додинський, Литвин...), начальники територіальних ГУ-УМВС (Керницький, Голомша, Цимбалюк, Ярема, Пушкарьов...). "Збори" грошових коштів із територіальних підрозділів, за "закривання" очей на протиправну, а то й відверто злочинну діяльності місцевих керівників міліції, є нормою для Луценка. Чого тільки вартий випадок, коли минулого року невідомими у формі працівників міліції було здійснено напад і вбивство людей мікроавтобуса Луганського футбольного клубу, де злочинцями було викрадено декілька мільйонів гривень, які, насправді, везлися для Юрка Луценка від донбаського регіону (Луганська, Донецька обл.). А смерть заступника Міністра внутрішніх справ Бондаренка сталася в певній ув’язці з тим, що за добу до цього службовий а/м Одеського ГУМВС (на синіх номерних знаках), який серед ночі виїхав до МВС і в якому везли 600 000грн "долю" Луценка від Богдана Керницького, зупинили невідомі (насправді працівники СБУ) і "тупо" ці гроші забрали у водія. Коли останній повідомив про це Бондаренка, а той доповів Луценку, Юрко так "розпікав" свого "невдалого" заступника, що тому стало зле, а як наслідок, стан погіршився до летального.
Скільки Ви, пані Леся, та Ваші колеги депутати будете терпіти злочинців на чолі одного з основних правоохоронних органів у країні, доколи бандити при посадах і в погонах будуть ганьбити мундир офіцера міліції та "прикриватися" глобальною "боротьбою з корупцією в ОВС", а насправді усуваючи зі свого злочинного шляху тих, хто не виконує, або ухиляється від виконання неправомірних і злочинних наказів????

Л.Оробец: - Я на днях підписала запит з вимогою відставки Луценка. Події в Криму так само, як і інші факти безвідповідальної ганебної поведінки правоохоронних органів, порядного міністра внутрішніх справ вже давно змусили б піти у відставку.
Як би кумедно не виглядала бійка Черновецького і Луценка рік тому, але з огляду на те, що факти побоїв громадян у відділках міліції нікуди не ділись з часів революції, така поведінка міністра плямує честь "мундиру".
Якщо є конкретні факти, які заслуговують на детальне дослідження, прошу звернутися до мене, готова допомогти з депутатським зверненням.
tavr: - Как у депутатов фиксируется рабочее время? Прогулы оплачиваются?
Л.Оробец: - Хороше запитання. З одного боку, як і кожна робота, депутатська робота вимагає присутності на робочому місці. З іншого боку, оцінювати роботу депутата кількістю протертих штанів неправильно. Прогули, слава богу, не оплачуються, інакше Литвину довелось би самому голосувати за весь зал.
Валентина Ігорівна, Черкаси: - Шановна пані Леся! Щиро дякуємо Вам за зовнішнє тестування. Завдяки Вашим зусиллям наша дитина (а ми живемо в маленькому містечку) поступила в інститут. Тепер у нас в родині є першокурсник. Хочу запитати в Вас – а чи у Вас є хоча б приблизні дані, скільки дітей завдяки тестуванню поступили у вищі навчальні заклади саме з сільської молоді, абітурієнти з малозабезпечених сімей?
Л.Оробец: - По перше дякую! Таке запитання дає відчуття, що робиш не марну роботу. Я не можу сказати точні цифри, одначе з доповіді міністра на комітеті пам’ятаю, що відсоток сільської молоді з малозабезпечених сімей зріс в цьому році суттєво. Для вихідців з села і просто дітей з бідних родин вступ на престижні факультети став реальністю вперше за багато років.
Владислав, Киев: - Добрый день, Олеся Юрьевна. Мне часто попадалось Ваше имя, когда Вы обвиняли многих депутатов в покупке земли по теневым схемам. Помню, конкретно звучало имя бютовца Губского. А чем вызваны такие Ваши нападки? У Вас какие-то личные претензии к Губскому?
Л.Оробец: - Те, що з земельними ресурсами в Київській області кояться дивні речі, я відчула ще будучи простим юристом. А коли стала депутатом - відкрився доступ до закритих матеріалів. Так от ситуація така: день їдеш - чия земля - Губського, другий день - те саме, і далі за класикою. От і самі гадайте - розкрадання землі в таких обсягах це особиста справа, чи все-таки справа державного діяча. Шкода, що в ВР не знайшлося сміливості створити слідчу комісію, яку я ініціювала, але широкий розголос, якого набуло це питання, уже свідчить про те, що моя перша ціль досягнута.
Олександр: - Я чув, Ви підтримуєте законопроект бютівця Томенка :). Як це розуміти?
Скажіть, як можна вижити студентові? З одного боку, ректори, що плюють на умови договорів, закон про "Вищу освіту" і піднімають плату за навчання, як їм заманеться, з іншого - інфляція, що з’їдає і без того смішну стипендію.
Л.Оробец: - А як не підтримати толковий законопроект, який допоможе боротися з підлітковим алкоголізмом? Слава Богу, що є питання, які політиків об’єднують, зокрема питання здоров’я нації. Надіюся, що пивному лобі в Верховній Раді не вдасться затоптати цей законопроект в другому читанні. А в першому ми його підтримали. Хочу подякувати колегам-депутатам, які відгукнулись на мій заклик і підтримали цей закон.
Ще в минулому році до мене зверталася величезна кількість студентів щодо ректорського свавілля в підвищенні оплати за навчання (з Рівного). І в цьому році я ініціюю зміни до закону про вищу освіту, які б забороняли вишам піднімати оплату більше, ніж на відсоток річної інфляції. Планую об’їхати більшість областей і обговорити цей проект зі студентами, можливо в них є ще якісь слушні побажання і пропозиції, які можна було б включити. Після цього законопроект буде зареєстровано в ВР і я докладу зусиль, щоб його прийняли як антикризовий проект із захисту прав студентів.
Олена, Київ: - Шановна Леся! Добрий день! Я знаю, що Ви послідовно виступаєте проти продажу слабоалкогольних напоїв та сигарет малим дітям. Подивіться, просто на вулиці можна побачити, як учні купують пиво і п’ють, затягуючись при цьому сигаретою. Але ж в нашій країні закони не працюють. Ви взагалі бачите якісь шляхи, щоб вирішити цю проблему?
Л.Оробец: - Повна бездіяльність правоохоронних органів і мільйони, витрачені тютюновими і алкогольними компаніями для реклами своєї отрути, призводять до того, що дев’ятилітні школярі на вулиці з пивом і сигаретами - це звичне явище. Я виступаю за категоричну заборону будь-якої зовнішньої реклами цих продуктів, з одночасним суттєвим збільшенням акцизу на тютюн, і визнанням, що пиво - це алкогольний напій.
Серед моїх друзів, які ще не кинули палити попри мої титанічні зусилля, більшість з радісним криком обіцяла кинути цю звичку, якщо пачка сигарет буде коштувати 25 грн. Алкоголь і тютюн має стати предметом розкоші, недоступним для дітей.
Роман: - Представители БЮТ не раз заявляли, что готовы объединить все фракции в Верховной Раде для выхода из кризисна. Почему Вы не поддерживаете эту инициативу?
Л.Оробец: - Поляки теж об’єдналися навколо Сусаніна. Проблема в тому, що пропозиція БЮТ означала ніщо інше, як заміну другорядних ролей представниками тих політичних партій, зокрема Єдиного Центру, які ще не втратили довіру. При цьому ключова посада прем’єра залишається за Тимошенко. Що при цьому міняється? Об’єднуватися треба навколо принципів і програми, а не навколо чийогось бажання стати президентом України.
LANA: - Уважаемая Леся! Я не могу понять, почему мы тянем с кредитом. Нам не дает кредит МВФ, давайте возьмем у России! Не лучше ли не ждать, а взять тот кредит, который быстрее дадут? Как Вы лично считаете?
Л.Оробец: - Дивно, що досвід українців, які не мають зараз чим виплачувати кредити на авто і квартири, нас нічому не вчить. Береш чуже, а віддаєш своє і назавжди. І тут ще величезне питання, чому Росія, яку саму лихоманить від кризи, раптом готова дати нам кредит. Звідки така щедрість? Особливо на фоні того, що помірковані економісти в МВФ мають купу питань до джерел фінансування нашого бюджету і його дефіциту. Може, є якісь неозвучені умови надання Росією кредиту? Секретні протоколи? Наприклад, "нульовий варіант"?
Львів, Іван Степанович, 68 років: - Доброго дня! Вітаю Вас. Лесю, на чому базується постійна критика уряду з Вашого боку? Адже, як ми бачимо, Тимошенко досить успішно бореться з кризою. Адже бюджет, незважаючи ні на що, перевиконано за січень і лютий. Про це заявила сама Тимошенко. То за що Ви її критикуєте?
Л.Оробец: - Поки що перевиконаний рівень інфляції, за 2 місяці вона зробила половину запланованого за рік (майже 5%, а заплановано 9). Маємо масові заборгованості по з/п (і Тимошенко сама це визнає), бізнесменів заставляють платити наперед податки, як це було в часи революції, пенсійний фонд має дефіцит, який нема чим покрити. Все це слабко нагадує титанічну боротьбу.
Олексій: - Мене останнім часом дуже турбує одне питання. Чому було скасовано вибори до Тернопільської обласної ради і чи є шанс на їх проведення???
Л.Оробец: - Скасування ВР виборів в Тернопільській області - це ганебний прецедент, коли БЮТ, помірявши свій рейтинг, вирішив, що демократичні вибори це не для нього. Тому ВР після 4 спроби, після змови з регіоналами за здачу Огризка вирішила з БЮТ погодитися. Наступного ранку прем’єрка на нашій фракції пояснювала таку позицію нестримною емоційною реакцією своїх депутатів. Добре, що постанову ВР було оскаржено в суді, але біда в тому, що її може бути скасовано в апеляційному порядку ВСУ, якій повністю підконтрольний БЮТ. Це дуже небезпечний прецедент, коли демократію підмінюють політичною доцільністю.
Мирослав, Львівська область: - Доброго дня. В новинах ми бачимо, що більшість країн вже давно прийняли і зараз втілюють антикризові програми. У нас прем’єрка рапортує, що все добре, а на біржі праці стоять черги. Чи буде у нас, врешті-решт, щось подібне ? Чи може нам такий антикризовий план непотрібний?
Л.Оробец: - Насправді, чим швидше уряд прийме реалістичну антикризову програму, тим краще. Проблема в тому, що прем’єр - кандидат в президенти не може одночасно подобатися виборцю і вживати жорстких непопулярних кроків для виходу з кризи. Я переконана, що потрібна технічна коаліція і технічний уряд професіоналів. І як це є в джунглях, перемир’я на водопої, бо за політичною гризнею ми можемо втратити не тільки економіку, але ї Україну. І тоді вже не буде, де ставати президентом.
Лариса: - Леся, знаю, что Вы недавно стали молодой матерью. Расскажите немного, как Вы себя чувствуете в этой роли? Приходится ли сталкиваться с трудностями, или депутатов у нас они не касаются? Скажите, а Вы не собираетесь что-то сделать для молодых мам со всей Украины?
Л.Оробец: - Правда, 3 місяці тому в мене народилася донечка. Не скажу, що стало легше, зате стала відчувати ще більшу відповідальність за те, в якій державі я її народила і де їй доведеться жити. В безсонні ночі не пояснювати ж дитині, що в тебе статус народного депутата, і тобі потрібно виспатися! А найкраще, що можна зробити для молодих мам, - це вимагати припинити розхитувати економічну ситуацію, щоб у молодих пап була робота.
Жилин: - Леся, в нашей политике можно быть либо прожженным циником, либо отпетым романтиком. Откуда у Вас тот жизненный опыт, если Вы собираетесь балансировать между двумя неизбежностями?
Л.Оробец: - Та ви філософ, сер! Насправді політику потрібно декілька якостей, без яких ніяк: непереборний оптимізм, вміння тримати удар і слово, ну і напевно вміння слухати, а не тільки говорити.
 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі