Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Оробець: «Шукайте, кому вигідно»
2008-06-12 10:43:00

Оробець: «Шукайте, кому вигідно»

Поки «Єдиний центр» стає на ноги, нарощуючи партійні м'язи чиновниками із споконвічно «помаранчевих» областей та тримаючи інтригу з харизматичним очільником, їх колеги-регіонали уже заводять поховальний марш демократичній коаліції та уряду. І за зміни до бюджету-2008, і за «вихідців»-зрадників. Про причетність ЄЦ до виходу з коаліції Ігоря Рибакова і Юрія Бута, а також про перспективи переформатування коаліції інтернет-газеті «СЕЙЧАС» розповіла Леся Оробець - член президії «Єдиного центру», народний депутат України, член фракції «Наша Україна – Народна Самооборона».

- Так звідки виникла ідея створення «Єдиного центру» і що Вам заважало працювати у партії «Наша Україна»?

- Ніколи не була членом партії «Наша Україна», утім про свої зобов’язання перед виборцями пам’ятаю - на відміну від декого з «партійців».

А «Єдиний центр» виник як відповідь на небажання партнерів по коаліції виконувати коаліційну угоду. Все, що ми робимо на сьогоднішній день, зумовлено тривогою за долю наших зобов’язань перед громадянами. Іншими словами, як парламентська партія ми зараз фактично відстоюємо виконання коаліційної угоди всіма підписантами. І на цьому ґрунті, на жаль, змушені декому з них, зокрема БЮТ, опонувати.

- Чому саме БЮТ?

- Судіть самі – з одного боку, більшість узгоджених перед виборами законопроектів, у тому числі зі скасування депутатських пільг, виконання соціальних зобов’язань, досі не прийнято. Натомість з’являються інші проекти, що прямо суперечать попереднім домовленостям, якісь підкилимні авантюри за участю ПР із конституційної реформи, спрямовані на монополізацію Прем’єром виконавчої влади та запровадження в країні відвертої двопартійної системи.

Складається враження, нібито коаліційні домовленості були потрібні нашим партнерам виключно для того, аби справити відповідне враження на електорат.

- Скільки членів нараховує «Єдиний центр» станом на сьогоднішній день?

- Будь-яка сьогоднішня цифра назавтра втратить точність – ми ростемо в геометричній прогресії. Як мінімум, по декілька сотень у кожній області.

- ЄЦ активно поповнюється губернаторами, мерами та іншими чиновниками. Чи не є це згуртуванням адміністративного ресурсу перед президентськими виборами?

- Нас об’єднує усе те, чого наразі прагне український народ – патріотизм, правда і прагматизм. Ми за порозуміння між владою та громадянами, чиї потреби мають врешті-решт опинитися в епіцентрі уваги державних мужів. Задля цього ми готові об’єднати всі конструктивні сили України. На відміну ж від інших політичних сил, ми категорично відмовилися від лінії протистояння, що розмежовує Україну. Народ утомився від провокацій, поділу країни на різнобарвні політичні кольори, а також від політиків, що не бажають дбати про справжні потреби громадян.

- Які у вас стосунки з колегами по фракції НУ-НС? У них немає ревнощів з приводу створення другої пропрезидентської партії?

- Настрої у фракції різні, втім більшість ставиться до нашої позиції з розумінням, поділяючи нашу тривогу щодо долі коаліції і виконання коаліційних зобов’язань.

- Чи причетний «Єдиний центр» до виходу з коаліції Ігоря Рибакова і Юрія Бута?

- Звичайно, ні. Ми зацікавлені у її зміцненні та довгому житті. Між тим подібний демарш може створити чимало проблем для результативного голосування під час розгляду законопроектів, у тому числі і тих, які передбачено коаліційною угодою.

У таких випадках, як казали давні римляни, шукайте, кому вигідно. Кому, наприклад, кортить сформувати новий уряд або ж, навпаки, уникнути відповідальності за провальну економічну політику? Та й склад «вихідців» говорить сам за себе. Давайте подивимося, хто став збурювачем спокою – депутат від БЮТ і депутат від сателіта БЮТ – «Народної самооборони».

- Чи перестала існувати коаліція з виходом двох депутатів? Що очікує парламент: переформатування коаліції чи розпуск?

- Сьогодні дуже багато говорять про фактичний і правничий аспекти ситуації із коаліцією. Насправді коаліція існує і де-факто, і де-юре. Як відомо, вона формується і припиняє своє існування виключно рішеннями фракції. Механізму персонального виходу з коаліції одного народного депутата або ж якоїсь їх групи законом не передбачено, у кращому випадку депутат може вийти з фракції.

Таким чином, жодного правового наслідку для існування коаліції заяви панів Рибакова і Бута не мають. Коаліція дієздатна – вона, безумовно, продовжить свою роботу.

Єдина особа, котра згідно із законодавством України має право виголосити про припинення діяльності коаліції, – це голова ВРУ. Він цього не виголошував. Пан Яценюк навпаки публічно нагадав, що поки не буде хоча б однією із фракцій коаліції прийняте рішення про вихід з коаліції, до цього моменту «коаліція вважається такою, що абсолютно нормально функціонує».

Іншими словами, не треба плутати оголошення тексту депутатських заяв, що не мають правових наслідків, із заявою спікера.

- Між тим, представники ПР наполягають, що коаліція «вмерла»…

- Позиція ПР зрозуміла – вони наполягають на формуванні нової коаліції упродовж 30 днів після оголошення заяви, або оголосити нові вибори. Вони хочуть формувати уряд. Утім як правник хотіла б уточнити: згідно з Конституцією, в разі нестворення коаліції протягом 30 днів Президент має право розпустити парламент.

По-перше, має право, а не зобов’язаний. По-друге, виключно в тому разі, якщо коаліція припиняє існування. А дане рішення приймається лише фракціями. Складається враження, нібито дехто з народних депутатів від ПР переймає на себе функції КСУ.

- Чому члени «Єдиного центру» не вийшли з демократичної коаліції, хоча вже тривалий час ви висловлюєте окрему думку з багатьох питань?

- Навіщо? Ми, навпаки, її підтримуємо попри тяжіння наших партнерів до низки суто популістських проектів, які не можуть її не дискредитувати. Власне, «окрему думку» маємо не ми, а ті, хто впродовж останнього часу саботує виконання зобов’язань перед виборцями.

Анна МАМОНОВА Газета «Сейчас»

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі