Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Білозір пояснила чому Єдиний Центр голосував проти Яценюка
2008-11-14 11:41:00

Білозір пояснила чому Єдиний Центр голосував проти Яценюка

Інтерв’ю народного депутата, члена Президії Єдиного Центру Оксани Білозір радіо Бі-Бі-Сі.

Бі-Бі-Сі: Ви разом з депутатами від Єдиного Центру голосували за відставку Арсенія Яценюка.
Оксана Білозір: Я б хотіла, щоб ми не зміщували акценти. Сьогодні ми задовільнили заяву Арсенія Яценюка про те, що він хоче скласти з себе повноваження голови Верховної Ради. Це дві різні речі. Сьогодні не було відставки, сьогодні було задоволення заяви голови ВР.
Бі-Бі-Сі: Але останніми днями тепер вже екс-голова ВР говорив, що він начебто не так і поспішає у відставку, і взагалі називав свою ймовірну відставку замахом на парламентаризм, спробою переділити парламент і країну в цілому.
Оксана Білозір: Коли Арсеній Яценюк написав заяву, я зробила прес-реліз для ЗМІ, що у нас з’явилися політики, які визначають нову політичну поведінку, високу політичну культуру, а саме складають відповідальність за всі свої кроки і всі свої дії. Фактично Арсеній Яценюк написав заяву про відставку на підставі того, що припинила існувати у парламенті демократична коаліція.
А у коаліційній угоді чітко було визначено, що якщо розпадається коаліція, голова ВР і прем’єр-міністр України подають у відставку, що Арсеній Петрович і зробив. І це було дуже позитивним сигналом.
Тобто ми рухаємося в законному, правовому полі, не тільки парламент, як законодавчий орган, а й як приклад для всього суспільства. Чому Арсеній Петрович по цій дорозі передумав далі рухатися – для мене також було загадкою.
Але я як людина, яка абсолютно незаангажована нічим в українському парламенті, а заангажована тільки українською справою і добробутом українських громадян, які мене делегували, вважаю, що треба йти легітимним і законним шляхом, виконувати чинну конституцію.
Сьогодні відбулося те, що фактично очевидною стала криза в українському парламенті, яку хотів замаскувати своєю нейтральною і лояльною політикою Арсеній Петрович Яценюк.
Бі-Бі-Сі: Але більшість фракції НУНС не проголосувала за його відставку. І тепер лунають звинувачення на адресу представників “Єдиного центру”, що вони фактично підставили президента, допомігши відправити Яценюка у відставку.
Оксана Білозір: Я відповідаю за політичну силу “Єдиний центр”, яка сьогодні працює у форматі “Нашої України”. Якщо “Наша Україна” сьогодні не готова іти у виборчий процес, то це питання до неї. ЄЦ сьогодні чітко сповідує законне право українців обирати собі парламент, який буде дієздатним. Сьогодні парламент є недієздатним. У ньому немає більшості. Не приймаються закони. Чи маємо ми сьогодні моральне право шантажувати народ, морочити йому голову, тільки тому, що нам самим не дуже хочеться ще раз стати перед українським народом і отримати від нього кредит довіри?
Бі-Бі-Сі: Але “Єдиного центру” як такого не було на момент попередніх парламентських виборів, депутати були від НУНС, а не від ЄЦ. І фактично відправлено у відставку члена першої виборчої п’ятірки НУНСу.
Оксана Білозір: Давайте абстрагуємося: я не є депутат, ви не є журналіст. Не працює український парламент тільки тому, що процедура, яка зобов’язує парламент працювати, а саме: наявність більшості, формування порядку денного і голосування – не працює. Ви це спостерігаєте. То скажіть: ми будемо далі спостерігати, чи ми повинні кардинально змінити ситуацію?
Бі-Бі-Сі: Коли 2 вересня було спільне голосування кількох законопроектів БЮТ з Партією регіонів, комуністами, частково з фракцією В.Литвина, відразу пролунали звинувачення, що це порушення усіх коаліційних домовленостей, і це намагання створити нову коаліцію. Чи не непокоїть вас, що сьогодні ЄЦ можуть звинуватити у тому, що він фактично створює нову коаліцію з ПР, комуністами та блоком В. Литвина?
Оксана Білозір: Це неможливо. Коаліцію створюють не депутати у своєму кількісному представництві, а фракції. Тобто це є апріорі неможливим. Тому ми стоїмо на порозі дочасних виборів. Саме це зробив президент України.
Бі-Бі-Сі: Але він вже сказав, що цього року, ймовірно, дочасних виборів не відбудеться. Фактично, тепер парламент працюватиме без голови, чи ці обов’язки буде виконувати Олександр Лавринович, чи Микола Томенко, чи буде обрано нового голову? Як ви це бачите?
Оксана Білозір: Голова ВР обирається незалежно від наявності коаліції в парламенті. Голова ВР може бути обраним, але коаліція у парламенті у тому форматі, який ви озвучили, не може бути створена. Може бути створена коаліція НУНС, БЮТ, Литвин або БЮТ і Регіони. Якщо будь-яка із цих коаліцій буде створена, парламент буде працювати. Якщо вона не буде створена, ми вимушені іти на дочасні парламентські вибори.
Бі-Бі-Сі: На вашу думку, чи президент Ющенко сьогоднішніми подіями буде задоволений, чи ні?
Оксана Білозір: Я б не дуже хотіла, щоб президента зобов’язували брати участь у вирішенні парламентської кризи. Це дуже негативно по відношенню до президента.
Бі-Бі-Сі: Тобто його руки у цих подіях зовсім немає?
Оксана Білозір: Так. Парламент кризу створив, парламент з кризи повинен вийти. Президент як гарант Конституції вбачає єдиний варіант, який чітко виписаний у Конституції, і який він зобов’язаний виконати – це видати указ про дочасні вибори, оскільки жодної коаліції уже певний період часу в парламенті не створено. Відповідно, немає більшості, нелегітимний уряд. Чи може країна, особливо така, як Україна, у процесі свого розвитку і боротьби з тими проблемами, які стоять на порозі, бути у такому процесі тривалий час? Це нечесно по відношенню до українців.
Бі-Бі-Сі: Тобто руки президента у відставці А.Яценюка немає?
Оксана Білозір: Немає.
Бі-Бі-Сі: А Віктора Балоги?
Оксана Білозір: Немає.

 

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі