Публікаціявсі друкуватиДрукувати

Кріль: Для Тимошенко ”Народна самооборона” й Луценко є відпрацьованим матеріалом
2008-11-14 11:53:00

Кріль: Для Тимошенко ”Народна самооборона” й Луценко є відпрацьованим матеріалом

”Тимошенко боїться отримати утричі менше голосів на виборах. Тому придумує всілякі перешкоди. Не хоче все втратити, — каже голова партії ”Єдиний Центр” Ігор Кріль, 47 років. Зітхає і додає. — Про неї стільки розмов, що аж тошнить! Говорити не хочеться. Але вона — реальний фактор політики, який нікуди не прибереш”. Нещодавно він об’їхав пів-Західної України. Зустрічався з виборцями, критикував Блок Юлії Тимошенко. Говорить, що наслухався чимало неприємного від прихильників прем’єра.

У Верховній Раді Ігоря Кріля називають ”правою рукою” Віктора Балоги — глави Секретаріату президента. Тому заяви лідера Єдиного Центру сприймають як позицію керівника канцелярії Віктора Ющенка. Кріль і група вихідців з ”Нашої України” створили партію півроку тому.
Від нас очікували багато. Але за півроку не може бути створена партія, яка набиратиме 20–30 відсотків, — зазначає він.
Найбільше їх критикували колишні однопартійці та БЮТ. Під час розмови Кріль ображено згадує слова Тимошенко про ”Єдиний Центр” у прямому телеефірі наприкінці березня. Тоді прем’єрка зробила непристойний натяк: ”Я не радила б Вікторові Балозі займатися справами, які закінчуються на ”-єц”.
Офіс ”Єдиного Центру” розташований у тому самому приміщенні, де торік був штаб блоку ”Наша Україна — Народна самооборона”. У просторому кабінеті Кріля два столи — робочий і для нарад. На комп’ютерному моніторі видно, що перед розмовою нардеп переглядав фоторепортаж із зустрічі президента Віктора Ющенка з лівійським лідером Муамаром Каддафі.
Навпроти столу — плазмовий телевізор. Біля нього на тумбочці — дві ікони та дві пляшки коньяку ”Оріана. Золотий резерв” восьмирічної витримки. Сідаємо за стіл для нарад.

Коли будуть вибори?

— Якщо в цій державі є хоч одна людина, яка може дати відповідь на це питання, то це однозначно не я. Політикам треба домовитися про спільний план дій.
Але пробували вже різні варіанти — й без результату...
— Пам’ятаєте заяву Тимошенко, що потрібно створити позафракційну коаліцію? Усе красиво звучало. Тільки це було не звернення до політиків, а чергова частина серіалу ”Бідна Юля”, показаного для народу. І підтекст був один. При владі має залишитися вона. А це їй треба було відкинути. Янукович, Литвин думають так само. У нас в державі є кілька політиків, які ніяк не можуть побороти свої амбіції. Хтось повинен від посади прем’єр-міністра відмовитися, хтось — від голови Верховної Ради. Заради виходу з політичної та фінансової криз.
На посаді прем’єра потрібен роботяга, який не має на найближчий термін президентських амбіцій. Він зранку до ночі повинен вкалувати й забути хоча б на сто днів про прес-конференції та політичні заяви. І тоді наступить спокій і буде робота. А ті, хто хочуть стати президентами, хай уже тепер ідуть на президентські вибори.
Але ж прем’єрська посада є найкращим майданчиком для ”походу на президентство”.
— Ще рік тому я говорив, що прем’єр із президентськими амбіціями — це біда для держави, незважаючи на прізвища. За таку позицію на мене вилили багато бруду. Зокрема й мої колеги по ”Нашій Україні”. Громадянам видали заощаджень по тисячі, й то не всім. А чим це закінчилося? Порівняйте теперішні ціни із зарплатою і пенсією, коли ту тисячу людина вже проїла.
Нардеп то відкидається у кріслі, то спирається ліктями на стіл. Стомлено проводить рукою по обличчю.
Що відбувається в блоці ”Наша Україна — Народна самооборона”?
— Є конкретний факт — голосування в парламенті за виділення коштів на вибори. 38 ”нашоукраїнців” проголосували ”за”. Тобто проведення виборів підтримують саме стільки людей. Решта депутатів у фракції тримаються за свої крісла. ”Пробютівська” частина НУ-НС боїться виборів, бо їм нічого не світить. Вони сподівалися, що Тимошенко дасть їм місця у своєму списку. Але не дасть. Для неї зі своїми в списку розібратися буде проблемою. Не сумніваюся, що це вже буде не 156 депутатів, а набагато менше.
Але лідера ”Народної самооборони” Юрія Луценка вона мусить узяти, бо той перейшов до її табору від президента.
— Є чітка інформація, що Луценка не хоче брати. Бо це вже відпрацьований для Тимошенко матеріал. І вся група ”Народна самооборона” — теж.
Якби глава держави по-справжньому хотів виборів, то домігся б виділення на них грошей...
— Для президента вибори — не панацея. Чи ви гадаєте, що він хоче йти в розріз із суспільною думкою? Ющенко — демократична людина. Це Тимошенко влаштувала б так, як зараз у судах, — рекет і тиск. А глава держави цього не зробить.
На дострокових виборах ”Єдиний Центр” подолає 3-відсотковий бар’єр?
— Ми не про це маємо думати. Якщо 3 відсотки — мета, то не потрібно такої партії. Ми повинні думати, чи є що сказати людям і чи є рецепти, які можуть вивести державу з кризи.
Україна — одна з чотирьох країн, якій загрожує банкрутство. Афганістан, Аргентина, Ісландія і Україна. Чим ми гірші від Білорусі, Польщі чи Румунії? Просто там уряди професійно працювали над зменшенням впливу світової фінансової кризи. Вона ж розпочалася давно. А в нас популізм у політиці. При ньому реальної економіки не було й не буде. Буде інфляція, падіння курсу національної валюти, безробіття. А за словами Тимошенко, донедавна в нас кризи взагалі не було. Тому основна відповідальність за обвал економіки лежить саме на ній. І прем’єрці не вдасться традиційно зіскочити.
Ви готові до того, що можете не пройти в Раду?
— Ми готові. Але налаштовані на перемогу.
Наприкінці розмови депутат згадує свої зустрічі з виборцями. Зокрема, як розповідав про олігархів, що фінансують улюблені партії тих людей. Багатьох це засмутило.
За кілька днів після інтерв’ю депутати ”Єдиного Центру” на чолі з Ігорем Крілем підтримують відставку голови Верховної Ради Арсенія Яценюка. Без них опозиції забракло б голосів.
Телефонуємо йому, щоб запитати про причини такого рішення. Коли Кріль відповідає, у слухавці чути гул із сесійної зали парламенту.
— Ми задовольнили прохання Яценюка про складання повноважень голови Верховної Ради, — відказує нардеп.
Чому саме зараз? Адже він написав заяву півтора місяця тому.
— Це мало статися ще минулого місяця. Але що відбулося реально? Яценюк написав заяву і зробив собі гарну рекламу: молодий політик, що не тримається за крісло. Розкрутився по всій Україні, а про заяву забув. А коли це піднялося зараз, то стало ясно, що він і не збирався складати повноваження. Це популізм.
Чи правда, що Арсеній Яценюк проводив самостійні переговори з Юлією Тимошенко?
— Та всі його дії за останній місяць узгоджувалися! Аж до того, яким чином має діяти спікер, щоб БЮТ устиг заблокувати трибуну.
Кого ви підтримаєте на посаду нового голови Верховної Ради?
— Від ”Єдиного Центру” нікого не висуватимемо. Визначимося з голосуванням, коли будуть реальні кандидатури. Поки що немає про що говорити.

 

Ольга Смалюхівська, Руслан Кавацюк Газета по-українськи

Останні публікаціївсі

Газета "Єдиний Центр"всі